Bu Altcoin CEO’su Tepede Satış Yaptı: Onmilyonlar Kazandı!

Altcoin projesi Voyager Digital’deki soruları içeriden öğrenenlerin işlemleriyle alakalı yeni ayrıntılar ortaya çıktı. Bu işlemler, Kullanıcıların yatırımlarını kaybetmelerine neden olan son iflas başvurularından aylar önce gerçekleşti. Voyager CEO’su Stephen Ehrlich’in işlemlerinin ortaya çıkması, yeni soru işaretlerini tetikledi.

Bu altcoin projesinin CEO’su milyonluk satış yaptı

3 Ağustos’ta bildirildiğine göre, özellikle, sorunlu altcoin projesinin CEO’su Stephen Ehrlich’in, farklı işlemlerde Voyager (VGX) hisselerini boşaltarak 30 milyon dolardan fazla kazandı. CEO’nun satışları, geçen yılın başlarında, VGX fiyatının neredeyse zirveye ulaştığında gerçekleşti. Dosyalar, Ehrlich ve Delaware LLC’lerinin 9 Şubat 2021 ile 31 Mart 2021 arasında satıldığını ortaya koyuyor. Buna göre CEO, yaklaşık 1,9 milyon hisse satarak sepetini boşalttı. Satış, toplam 31 milyon dolarlık 11 ayrı işleme bölünerek yapıldı. Özellikle SEC belgeleri, en büyük üç işlemin yaklaşık 19 milyon dolar değerinde olduğunu gösteriyor. Ayrıca, böyle bir gelir için toplam 1,4 milyon hisse gerektirdiğini ortaya koyuyor.

PinFILE PHOTO: Voyager Digital logo and decreasing stock graph are seen in this illustration taken, July 7, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustrations

Voyager hisse fiyatları sert düştü

İçeriden krizi öğrenen ve hisselerini satanlar nedeniyle Voyager hisselerinin değeri düşüş yaşadı. Voyager hisseleri, Ehrlich’in 5 Nisan 2021’deki son satışından sadece bir hafta sonra 29.86 dolarla zirveye ulaştı. Ancak bundan yalnızca üç hafta sonra Voyager hisseleri rekor seviyeden %41 oranında değer kaybetti.  Bununla birlikte 31 Aralık 2021’de Voyager, Ehrlich ve başka bir yönetici için otomatik menkul kıymetler elden çıkarma planlarını benimsediğini duyurdu. Ancak, planı herhangi bir işlem tamamlanmadan önce, 20 Ocak 2022’de iptal ettiler. Gerçek kısa bir süre sonra gün yüzüne çıktı. Şirketin duyurusu, kripto para piyasasındaki çöküşün etkilerine atıf yapıyordu. Bu duyuru, altcoin projesinin iflas başvurusunda bulunmasından sadece haftalar sonra ortaya çıktı.

Kripto ayı piyasasında iflas eden şirketler

Voyager iflas etmeden önce, riskten korunma fonu Three Arrows Capital’den (3AC) bahsetti. Voyager, müşteri varlıklarını kullanarak verdiği 650 milyon dolarlık bir krediyi anlatıyordu. Kısaca, krediyi verdiği 3AC şirketinin borcunu temerrüde düşürdüğünü söylüyordu. Bununla birlikte, 3AC de iflas koruması için başvuru yapan kripto firmaları arasındaydı. Ek olarak, Voyager’ın müşterilere fonlarına erişebileceklerine dair güvence verdiğini belirtmekte fayda var. Ancak şirket, bu güvencenin ardından müşteri fonlarının çekilmesini dondurma kararı aldı. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, Voyager gibi Celsius da likidite ile ilgili sıkıntılarını açıkladı. Açıklamanın ardından şirket, iflas başvurusu yaptı. Celsius da normal operasyonlara devam edeceğine dair güvence verdi. Ancak, müşterilerin varlık çekme işlemi gerçekleştirmesine izin vermedi.