Bu Bitcoin Borsası Hacklendi: İşlemler Askıya Alındı

Nomad ve Solana’da arka arkaya yaşanan güvenlik zafiyetleri nedeniyle kripto ekosistemi bu hafta büyük sarsıntılar yaşadı. Bu kez hedefte ZB Borsası vardı. Benzer bir saldırıda, Bitcoin borsasının para kaybettiği iddia ediliyor.

ZB kripto borsası hacklendi, 3,60 milyon dolarlık varlık çalındı

Güvenlikten taviz ve bunun sonucunda ortaya çıkan etki henüz tespit edilmedi. Bununla birlikte, şüpheler kesinlikle endişelerin artmasına neden oluyor. Fon kaybını içeren saldırılar kripto ekosisteminde yeni değil. Ancak bu tür bir dizi olayın mevcut senaryoda büyük etkisinin olması mümkün.

Son olarak, ZB Bitcoin borsasına yapılan bir saldırı, yaklaşık 3,60 milyon dolarlık varlığın kaybolmasına yol açtı. Kripto ile ilgili Twitter hesabı CertiK Alert’e göre, borsa saldırıya uğradı. Bilgisayar korsanları, daha sonra kripto varlıkları kendi cüzdanına aktardı. Açıklamalar göre hack, 3,60 milyon dolar değerinde 2224 ETH’nin kaybına neden oldu. CertiK Alert, konuya ilişkin olarak şu paylaşımı yaptı:

ZB borsası saldırıya uğradı ve 2224 ETH (yaklaşık 3,60 milyon dolar) bilgisayar korsanlarının cüzdanına aktarıldı. Fonlar şu anda EOA 0x2644’te. Büyük olasılıkla Tornado Cash’e gönderilecek.

Pin

Hackerlar, Nomad saldırısında, köprü protokolünden yaklaşık 200 milyon dolar çaldı. Tanımlanan 41’den fazla adresten bilgisayar korsanları milyonlarca doları kendi hesaplarına aktardı. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Çarşamba günü, Solana’da 7.000’den fazla cüzdanın güvenliğinin ihlal edildiği ileri sürüldü. Bu saldırıda, bilgisayar korsanları en az 8 milyon dolarlık kripto varlığı çalmayı başardı.

Bitcoin borsası ZB işlemleri durdurma kararı aldı

ZB’nin işlemleri askıya alması, bu şüpheyi güçlendirdi. Salı günü Bitcoin borsası, platformunda para yatırma ve çekme işlemlerini askıya aldığını açıkladı. Hizmetlerin durdurulması için temel uygulamaların başarısızlığını gösterdi. Bitcoin borsası şu açıklamayı yaptı:

Bazı çekirdek uygulamalarda ani bir arıza meydana geldi. Sorunu çözmek zaman alıyor. Bu yüzden, para yatırma ve çekme hizmetlerini durdurma kararı aldık.

Pin

Bir Blockchain güvenlik ve veri analizi şirketi olan PeckShield, işlemlerin askıya alınması konusunda şüpheler uyandırdı. ZB borsasının gerçekten bakımda olup olmadığını veya sıcak cüzdanının saldırıya uğrayıp uğramadığını merak etti. CoinMarketCap’e göre, 2013 yılında başlatılan ZB borsası makul bir trade topluluğuna sahip. Platform, son derece seçici listeleme süreci ve nadir fırlatma rampası teklifleriyle kendini farklılaştırıyor, diye açıklıyor. İlginç bir şekilde, kripto borsası kendisini “Dünyanın En Güvenli Dijital Varlık Borsası” olarak adlandırıyor.