Bu Bitcoin Platformunda Hack İddiası: İşlemler Durduruldu!

Brezilyalı bir Bitcoin ve altcoin kredi şirketi, bir saldırı nedeniyle para çekme işlemlerini durdurduğunu duyurdu. BlueBenx’in bir şirket temsilcisi, şirketin 32 milyon dolarlık bir saldırıya uğradığını söyledi. Şirket, kullanıcılara kripto para birimlerine yatırım yaparak yüksek getiri sağlama sözü veriyordu. Bu, iddia edilen Brezilya kripto dolandırıcılığının gerçek olup olmadığı konusunda sorulara yol açıyor. Şirket, kripto yatırımları için yüzde 66’ya varan getiri sözü vermişti. İşte detaylar…

Bitcoin platformu, hack iddiası ile çekim işlemlerini durdurdu

Brezilya merkezli platformların haberlerine göre BlueBenx kullanıcıları, şirketin bir hack anlatısına inanmamakta. Raporlar, kullanıcıların “hack” argümanının sadece dolandırıcılığı örtbas etmek için bir bahane olduğunu söylediklerini aktardı. Bir kullanıcı, “Bence bunun bir aldatmaca olma olasılığı yüksek. Çünkü tüm bu hack olayı onların uydurduğu bir şey gibi duruyor” dedi. Bir kripto muhabiri olan Colin Wu, şirketin çalışanların çoğunu işten çıkardığını söyledi. Böylece platformun daha fazla şüphe uyandırdığını açıkladı. Wu’nun açıklamaları aşağıdaki şekilde:

22.000’den fazla kullanıcısı olan Brezilya kripto para birimi yatırım platformu BlueBenx kullanıcıları artık para çekemiyor. Platform, kripto para birimlerine yatırım yaparak yüzde 66’ya varan getiri vaat ediyordu. BlueBenx saldırıya uğradığını ve çalışanlarının çoğunu işten çıkardığını iddia etti.

Kripto para dolandırıcılıkları artıyor

Son araştırmalara göre, hackerlar, geçtiğimiz yıl boyunca  kripto para birimleri ile 14 milyar dolarlık yatırım çaldı. BlueBenx olayının bir Brezilya kripto dolandırıcılığı olduğu ortaya çıkarsa, yatırımcıların kripto şirketlerine olan güvenini daha da zayıflatabilir. BlueBenx, kripto yatırımları için düzenli menfaatler sunan “yüksek performanslı bir kripto platformu” olduğunu iddia ediyor. Kullanıcılara artan likidite ve birden fazla ödül sözü veriyordu.

2017 yılında kurulan BlueBenx, web sitesine göre Blockchain ve kripto para birimleri ile ilgili ürünler ve çözümler geliştiriyor.  Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere geçen ay, milyonlarca dolarlık kripto para birimini dolandırdığı iddia edilen MBI’ın kurucusu tutuklandı. MBI grubu, kriptoda 100 milyon yuan kadar para çaldı. Böylece Çin’de 400’den fazla kişiyi dolandırdı.

Pin

Yatırımcılar arasındaki genel güven eksikliğinin, haklı bir sebebi var. Yüksek getiriler sunan çok sayıda kripto platformunun geçmişte benzer senaryoları bahane etti.  Kullanıcılara daha önce vaat edilen getirileri yerine getirme konusundaki yetersizliklerini gizleyen platformlar, genel olarak fonların çekimini durdururlar. Yukarıda belirtildiği gibi, yüksek getirili hizmetlerde artan riskler göz önüne alındığında, kripto yatırımcıları şimdi daha güvenli stratejilere yönelmekte. Bu nedenle, daha düşük riskli kripto getirilerini denemeye başladılar.