Bu Bitcoin ve Altcoin Platformu, İşlemleri Durdurdu!

Bitcoin ve altcoin platformu Hodlnaut, para çekme işlemlerini belirli olmayan bir süre için askıya aldı. Tıpkı Celsius gibi kripto borç verme platformu olarak çalışan Hodlnaut, sorunlar karşısında benzer adımlar izliyor gibi görünüyor. Celsius da geçtiğimiz ay kripto para çekme işlemlerini dondurmuştu. Bunun ardından, ABD’de iflas başvuruşu yapmıştı. Şimdi yatırımcılar, aynı şeyin Hodlnaut’un başına da gelip gelmeyeceği konusunda sorular soruyor.

Bu Bitcoin platformu da işlemleri askıya aldı

Asya’da faaliyet gösteren bir kripto para birimi borç vereni olan Hodlnaut, para çekme işlemlerini durdurduğunu ve onu bir dizi temerrütten etkilenen, en son şirket haline getirdiğini söyledi. Pazartesi günü yaptığı açıklamada şirket, “son piyasa koşulları” nedeniyle “çekme, takas ve mevduatlar işlemlerini derhal durdurduğunu” duyurdu. Şirket ayrıca Singapur merkez bankası ile olan lisans başvurusunu geri çektiğini de söyledi. Borç verme platformu tıpkı rakibi Celsius gibi, piyasa koşullarını neden gösterdi. Bitcoin ve altcoin platformu, “İzin verilen en kısa sürede güncellemeler ve ayrıntılar sağlamayı umduğumuz kurtarma planı üzerinde aktif olarak çalışıyoruz” diye de ekledi.

Pin

2019 yılında piyasaya sürülen şirket, yatırımcıların, tokenlerini borç vererek kripto paralarından faiz kazanmalarına izin veriyordu. Ancak kripto para fiyatları 2022’deki ayı piyasasıyla büyük oranda değer kaybetti. Bu fiyat düşüşleri sektörden yaklaşık 2 trilyon doların silinmesine neden oldu. Hodlnaut, bu düşüşlerden mustarip olan ve kötü etkilenen birkaç kripto para borç verme platformundan biri olarak yerini aldı. Şimdi şirket, Singapur merkezli hukuk firması Damodara Ong’dan danışmanlık alıyor. Bu danışmanlık, kullanıcı varlıklarını koruma planı için bir zaman çizelgesini içeriyor. Hodlnaut kullanıcıları, 19 Ağustos tarihinde açıklanması beklenen yeni duyuruyu dört gözle bekliyor. Şirketin LinkedIn sayfasına göre Bitcoin platformu, toplam 500 milyon dolar değerinde kripto varlığını yönetiyor.

Ayı piyasasında çöken şirketler

Son 6 ayda kripto piyasası, Terra çöküşü ve bazı önde gelen şirketlerin iflasıyla zarar gördü. Bu iflas ve çöküş zincirinin ortak yanı ise, hepsinin likidite problemleri yaşıyor olmasıydı. Terra, LUNA ve UST isimli çift tokenli bir sisteme sahipti. Bununla birlikte dolara sabit olan UST, sabitliğini kaybederek, devasa bir satışı tetikledi. Sonuç olarak bugün, Terra projesi, piyasanın skandallarından biri olarak yerini aldı. Borç verme platformu Celsius ise, likidite problemleri nedeniyle kullanıcılarının para çekme işlemlerini durdurdu. Ardından, iflas başvurusu yaptı. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, dev hedge fonu Three Arrows Capital de benzer olaylar yaşadı. Şimdiyse, bir Bitcoin platformu zincirin son halkası olmaya hazırlanıyor gibi duruyor.