Bu Haber Bitcoin ve Altın’a Pik Yaptırdı! İşte Yaşananlar

Piyasalar tarafından beklenen, ABD enflasyon verileri (TÜFE) nihayet açıklandı. Verilerin açıklanmasının ardından Bitcoin, altcoin’ler ve altın fiyatları yükselişe geçti. TÜFE öncesinde BTC ve dolar düşüş yaşarken, tahvil piyasaları daha düz bir fiyatla işlem görüyordu.

ABD enflasyon verileri açıklandı

Kripto para piyasası, dün akşamdan beri TÜFE verilerini bekliyordu. Piyasada yaygın olarak yapılan tahmin, ABD enflasyonunun yıllık bazda %8,7 çıkmasıydı. TÜFE öncesinde Bitcoin, altcoin ve altın fiyatları düşerken, dolar da güç kaybı yaşadı. ABD TÜFE verileri Türkiye saati ile 15.30’da açıklandı. Buna göre, ABD enflasyonu, uzun süre sonra piyasa beklentilerinin altında çıkarak %8,5 ölçüldü. Bu piyasa beklentilerinin %0,2 altındaydı ve enflasyonun düştüğüne işaret etti. Geçen ayki %9,1’e karşın, Temmuz ayı için %8,5’luk ölçüm, Bitcoin ve hisse senetleri gibi riskli varlıklarda yükselişe neden oldu.

Pin

Bununla birlikte yeni TÜFE verileri, FED’in %2’lik enflasyon hedefinin hâlâ oldukça altında yer alıyor. Ek olarak, enflasyon verileri öncesinde dolar da güç kaybetti. TÜFE verilerinin ardından piyasaların FED beklentileri 50 baz puan ve 75 baz puan olarak ikiye bölündü. Buna göre, katılımcıların %42’si FED’in Eylül’de faizi 50 baz puan artıracağını tahmin ediyor. Bununla birlikte, yatırımcıların %58’i 75 baz puanlık bir artış öngörüyor.

Bitcoin fiyatı yükselişe geçti

TÜFE öncesinde Bitcoin, dün gece saatlerinde 22.600 dolara kadar düşüş yaşadı. Ancak sabah saatlerinde hafifçe tırmanarak 23.000 dolara yeniden ulaştı. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere düşüş, piyasanın enflasyon verilerinin açıklanacak olmasına verdiği tepkiydi. TÜFE’nin beklentilerin altında çıkmasının ardından, lider kripto para birimi yükselişe geçti. Hızla pik yapan BTC, sadece 1 saat içerisinde 24.000 dolar bandına geri döndü. BTC son 24 saatte %3,54’lük değer artışı yaşadı. Bununla birlikte, yazının yazıldığı sırada 24.036 dolardan işlem görüyordu. Bitcoin gibi riskli varlıkların FED’in para politikalarından etkilendiği bilinen bir gerçek. Görünüşe göre piyasa beklentilerinin altında çıkan TÜFE verileri, yatırımcıların cesaretini toplamasına yardımcı oldu.

Pin

Altın fiyatı da pik yaptı

TÜFE verilerinin ardından altın fiyatı da yükseliş yaşadı. Buna göre ons altın fiyatı, TÜFE verileri açıklandığı sırada 1.806 dolara kadar çıktı. Altın, bu sabah saatlerinde 1.788 dolara kadar düşmüştü. 1.806 dolara kadar yaptığı yükselişin ardından ons altının fiyatı, hafif bir düzeltme yaşadı. 1.791 dolara kadar düştükten sonra hafif bir yükselişle 1.800 dolara geri döndü. Böylece altının günlük yükselişi %4’ü buldu. Gram altında yükselişten nasibini aldı. Sabah saatlerinde 1.030 liradan işlem gören gram altın, 1.040 liraya çıkmasının ardından, şu anda 1.035 liradan işlem görüyor.

Pin