Bu Kripto Para Üzdü: Popüler Şirket Satış Yaptı!

Bitcoin madencisi Argo, Temmuz ayında Haziran ayına kıyasla %22,4 daha fazla Bitcoin çıkarmayı başardı. Ancak, Temmuz ayında elde ettiği BTC sayısını artırmasına rağmen, satış da yaptı. Buna göre Argo, Temmuz ayında, kripto para başına ortalama 22.670 dolarlık fiyattan 887 BTC satışı gerçekleştirdi.

Kripto para şirketi, 887 BTC sattı

Şirket, sattığı 887 Bitcoin’den elde ettiği gelirin büyük bölümünü kullandı. Şirket, paranın çoğunluğunu, Galaxy Digital’e olan BTC destekli kredi borcunu 6,72 milyon dolara düşürmek için satış yaptı. Argo’nun ilk çeyrek sonuçlarına göre şirketin milyonlarca dolarlık borcu var. Buna göre, şirketin 31 Mart 2022 itibariyle 58,6 milyon dolarlık kredisi vardı. Şirketin Galaxy’den aldığı krediyi, Texas’taki tesisini finanse etmek için aldığı 45 milyon dolar oluşturuyor. Ayrıca Argo, bu yılın Mart ayında NYDIG’den 26.66 milyon dolarlık ek bir kredi de imzalayarak borcunu artırdı. Argo CEO’su Peter Wall Cuma günü bir video sunumu gerçekleştirdi. Sunumunda Wall, “Bu, son üç, dört, beş aydır borçlarımızı kaldırdığımız bir şey” sözleriyle konuya açıklık getirdi. 

Pin

Buna ek olarak, satışın Bitcoin fiyat oynaklığıyla alakalı olduğundan bahsetti. Buna göre, BTC’nin gelecekte düşmesi durumunda şirket, borçları nedeniyle riske girme tehlikesi yaşıyor. Yani, ortalama 22.670 dolardan satılan BTC’ler fiyat düşüşünden korunmak ve borçları ödemek için alınan stratejik bir karardı. Argo, Haziran ayında da lider kripto para birimiyle satış gerçekleştirdi. Şirket, bahsi geçen dönemde 637 Bitcoin elden çıkardı. Haziran’da da Temmuz’da olduğu gibi, gelirlerini borcunu ödemek için kullanmıştı. Haziran sonunda Galaxy ile olan ödenmeyen borç miktarını 22 milyon dolara kadar indirmişti. Argo, 31 Temmuz itibariyle 227’si BTC eşdeğeri olmak üzere 1.295 BTC’yi elinde tutuyordu.

Texas’ta güç kesintisi

Argo’nun üç aylık sonuçları başka bir ilginç sonucu da ortaya koydu. Buna göre firma, Temmuz ayında %22,4 (219 BTC) daha fazla Bitcoin çıkardığını ortaya koydu. Bu artış, Texas’taki diğer madenciler gibi aşırı sıcak dönemlerde gücü azaltmasına rağmen gerçekleşti. Şirket, ne kadar gücü kısmak zorunda olduğunu tam olarak açıklamadı. Ancak Texas’taki madencilerin toplu olarak kullanımı en yüksek talepte 1.000 megavattan fazla azalttığını iddia etti. Argo’nun rakibi Riot, bu hafta Temmuz ayında gücü 11.717 megawatt-saat azalttığını söyledi. Riot ayrıca devletten 9,5 milyon dolar elektrik kredisi kazanmıştı. Madencilik firması Core Scientific de bugün, Temmuz boyunca 8,157 megawatt/saat güç azalttığını açıkladı.

Pin

Argo, Texas’taki amiral gemisi olan Helios’un enerji maliyetlerinin beklenenden daha yüksek olduğunu söyledi. Wall, “Bunun nedeni, şu anda endeks fiyatlarına bağlı bir PPA’ya (bir enerji satın alma anlaşması) sahip olmamızdır” dedi. Ardından, “Elektrik fiyatları gerçekten yüksek. Faiz oranları gerçekten yüksekken ipotek imzalamak gibi. Düşmelerini beklemek zorundasınız.” diye ekledi. CEO, elektrik oranlarının Eylül ayına doğru düşmesini bekliyor. Böylece, sabit bir fiyatla daha iyi bir PPA üzerinde pazarlık yapabileceğini umuyor. Argo’nun marjı Temmuz ayında %37 idi. Wall, “Büyük bir fark değil. Ancak, olmak istediğimiz yerde değil ve bu gelecekte değişmeli” diye konuştu. Şirketin Ağustos ayında da lider kripto para biriminden satıp satmayacağı belirsizliğini koruyor. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere BTC, yazım sırasında 23.182 dolardan işlem görüyordu.