Bu Web 3.0 Coin’inde Rug Pull: Fiyat Sıfıra Gidiyor!

PeckShieldAlert, web 3.0 coin projesi Dragoma (DMA) için “rug pull” uyarısı yaptı. Şu an, coin’in değeri yüzde 100’e yakın değer kaybı yaşamış durumda. İşte detaylar…

Polygon tabanlı web 3.0 coin projesinde rug pull

Blockchain güvenlik şirketi PeckShield, Dragoma oyun web sitesinin ve projenin tüm sosyal medya hesaplarının kapatıldığı bilgisini yayınladı. Projenin “rug pull” olduğuna dair büyük şüpheler uyandırdı. Blockchain güvenlik firması PeckShieldAlert’ten alınan bilgilere göre, gamefi Dragonma projesi, bir rug pull izlenimi veriyor. DMA tokenı, yüzde 99,7 oranında düştü. Dragoma.io web sitesi kapalı görünüyor ve sosyal medya kanalı kaldırıldı.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Dragoma, Polygon ağı üzerine kuruludur. Yerleşik GameFi ve SocialFi öğelerine sahip bir Web3 yaşam tarzı spor uygulamasıdır. Web3 varlıklarının özelleştirilmesini uygulamak için, açık ve şeffaf bir ekonomik ekoloji sağlamak için çift tokenlı bir ekonomik model uygular. Uygulama içi varlıklarda NFT’yi benimser.

Özellikle, MEXC Global, DMA/USDT çiftini Değerlendirme Bölgesinde (Assessment Zone) listeleyeceğini açıkladıktan kısa bir süre sonra token düştü. Sahte projenin arkasındaki geliştiriciler, sosyal medya kanallarını kaldırdı. Dragoma’nın web sitesi de yazım sırasında kapalı. PeckShield, kötü aktörlerin çalınan fonlarını merkezi borsalara yatırdıklarını kaydetti.

Pin

Rug pull, kripto alanını tehdit etmeye devam ediyor

Araştırma firması Chainalysis, 2021’de kripto para piyasasında 2,8 milyar dolara varan kayıplara neden olan 24 rug pull kaydetti. Bu rakam, kripto dolandırıcılığı nedeniyle o yıl kaybedilen 7,7 milyar doların yüzde 37’sini oluşturuyor. Ayrıca, 2020 ile karşılaştırıldığında, rug pull miktarı ve hasarı önemli ölçüde arttı.

Bir rug pull, bir proje ekibinin bir ürün oluşturduğu, metodik olarak tanıttığı, ardından tokenlar çıkardığı ve yatırımcıların satın alması için DEX borsalarında listeleyerek projeye likidite sağladığı bir dolandırıcılık anlamına gelir. Chainalysis’e göre, ya kademeli olarak ya da bir kerede, “geliştiriciler sonunda likidite havuzundan fonları boşaltır, tokenın değerini sıfıra gönderir ve ortadan kaybolur.”

Pin

Yatırımcılar, yeni kripto projelerinin arkasındaki insanların güvenilirliğini göz önünde bulundurmalıdır. Yatırımcılar, yeni ve kolayca taklit edilen sosyal medya hesaplarına ve profillerine karşı şüpheci olmalıdır. Projenin whitepaper’ı, web sitesinin ve diğer medyanın kalitesi, projenin genel meşruiyeti hakkında ipuçları sunmalıdır. Anonim proje geliştiricileri de kırmızı bayrak olabilir. Dünyanın orijinal ve en büyük kripto para birimi BTC’nin bugüne kadar anonim kalan Satoshi Nakamoto tarafından geliştirildiği doğru. Ancak, zaman değişiyor.