Bu Yatırımcılar Bitcoin Satıyor! BTC Kapitülasyonu Mu Yaklaşıyor?

Kapitülasyon, fiyatların artacağına dair umutların veya inançların kaybolduğu zararına satma sürecidir. Glassnode verilerine göre bunu yapan yatırımcıların önemli bir bölümü 2021-2022 piyasa zirvesinde satın alanlar. Ayrıca Bitcoin madencileri de kapitülasyona hızla yaklaşıyor…

Glassnode verilerine göre uzun vadeli Bitcoin yatırımcıları zararına satıyor

On-chain veri sağlayıcısı Glassnode’a göre, Bitcoin satış baskısının büyük bölümü, özellikle uzun vadeli yatırımcılardan geliyor. Bu yatırımcıların önemli bir kısmı 2021-2022’de piyasa zirvesine yakın satın alanlar.

Glassnode, yaklaşık 13.337 milyon BTC’yi veya mevcut arzın %79.85’ini kontrol eden uzun vadeli yatırımcıları izliyor. Firmaya göre, uzun vadeli yatırımcılar, Mayıs başından bu yana net olarak yaklaşık 222.000 BTC sattı. Temmuz ortasından itibaren, piyasa hafif toparlanırken zararda satmayı tercih ettiler. Glassnode’a göre bu veriler, mevcut piyasada uzun vadeli yatırımcıların zararına sattığını doğruluyor.

Diğer yandan, 2017-2021 döneminde satın alan yatırımcılar hareketsiz kaldı. Glassnode’a göre, 2017-2021 döneminden (veya öncesinde) Bitcoin satın alanlar, 2021-2022 piyasa zirvelerinde satın alanların aksine, çoğunlukla cüzdanlarını koruyorlar. Rapora göre, 2021-2022 grubundaki uzun vadeli yatırımcıların toplu davranışı, son üç hafta içinde 79.000 BTC/ay birikimden 47.000 BTC/ay dağıtımına dönüştü. Son piyasa toparlanması, yatırımcılara bir miktar likiditeden çıkma şansı da verdi.

Pek bu ortamda madenciler ne yapıyor?

Glassnode ayrıca, BTC fiyatının tekrar dibe ulaşmaya zorlayabilecek madenci kapitülasyonuna işaret ediyor. Aşağıdaki renkli şerit, madencinin faaliyetini sıkıştıran kısa ve uzun basit hareketli ortalamalardan oluşur. Bu, madenciler hash rate düşüşe ve madencilik zorluğuna neden olan operasyonları kapattıklarında olur.

Pin

Sıkıştırma şimdi, işlemlerin doğrulanması da dahil olmak üzere bloğun madenciliğinin daha zor olacağını gösteriyor. Ancak, madencilik zorluğu iki haftada bir ayarlanmaktadır. Bununla birlikte, madencilik ağındaki katılımcı sayısına ve toplam madencilik gücüne bağlı olarak düzeltilmektedir.

Öte yandan, Ethereum merge hızla yaklaşırken, ETH madencilerinin EthereumClassic ile birlikte Bitcoin’e geçme ihtimali var. Bu nedenle, fiyat önümüzdeki hafta sonu düşüş baskısına dayanırsa, önümüzdeki ayın geri kalanında toparlanmak için fırsat bulacak. Aksi takdirde, uzmanlar BTC fiyatında sert bir düşüş bekliyor. Böylece boğalar fiyatı tekrar 20.000 dolara veya altına çekmek için fırsat bulacak. Kriptokoin.com olarak güncel teknik analizleri bu yazıda derledik.