Büyükler Uyurken Bu Altcoin Facebook Dopingiyle Uçuyor!

Meta’nın (Facebook) Instagram’ı Afrika, Asya-Pasifik, Orta Doğu ve Amerika’daki 100 ülkede bir NFT özelliği sunuyor. Bu özellik başlangıçta Ethereum (ETH), Polygon (MATIC) ve Flow (FLOW) NFT’lerini destekleyecektir. Sosyal medya devi ayrıca çeşitli Web3 cüzdanları için destek ekleyecek. Bu sırada, duyuruların da etkisiyle altcoin FLOW’un değeri arttı.  İşte detaylar…

Instagram’ın NFT hamlesiyle altcoin FLOW sıçradı

NFT’lere yönelik yaygın ana akım şüpheciliğe rağmen, Meta teknolojiye destek sağlıyor. Dünyanın en büyük sosyal medya şirketi Meta Perşembe günü yaptığı açıklamada, Instagram’da kısa süre önce deneme yaptığı dijital koleksiyon özelliğini Afrika, Asya-Pasifik, Orta Doğu ve Amerika’daki 100 ülkeye genişleteceğini duyurdu.  Duyuruya göre, yeni özellik, Instagram kullanıcılarının dijital cüzdanlarını uygulamaya bağlayarak sahip oldukları NFT’leri paylaşmalarına izin verecek.

Bu durum başlangıçta Ethereum, Polygon ve Flow NFT’leri destekliyor. Instagram, kullanıcıların Rainbow, MetaMask, Trust Wallet, Coinbase Wallet ve Dapper Wallet’a bağlanmasına izin vermeyi planlıyor. Özelliğin hiçbir ilişkili ücreti olmayacaktır. Duyurunun ardından MATIC ve ETH’den çok, FLOW’un yükselişi dikkat çekti. FLOW, neredeyse yüzde 60’a yakın değer kazandı. Altcoin, 1.85 dolardan 2.96 dolara kadar yükselmeyi başardı. Kripto paranın 24 saatlik grafiğini aşağıda da görebilirsiniz:

Pin

Meta, NFT’leri destekliyor

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere, eskiden Facebook olarak bilinen sosyal medya devi Meta, geçtiğimiz Ekim ayında Metaverse’in büyümesine yardımcı olmak için yeniden markalaştığında Web3’ü benimsemeye hazır olduğuna dair ilk ipuçlarını gösterdi. Şirket, Metaverse kolu Reality Labs’a 10 milyar dolar harcadı. O zamandan beri 1.000 personel işe aldı. Ancak Web3 planları çoğunlukla gizli tutuldu. Firmanın CEO’su Mark Zuckerberg daha önce NFT’leri desteklemeyi planladığını tartışmıştı. Mayıs ayında firma ABD’deki seçkin sanatçılar için bir sunum başlattı. Mark Zuckerberg o sırada güncelleme hakkında şunları söyledi:

Biz sadece teknoloji inşa etmiyoruz. Bu ekosistemi güçlendirmeye de yardımcı olmaya çalışıyoruz, çünkü günün sonunda, içeriğin çoğunu uzun vadede oluşturmayacağız. Büyük çoğunluğu ekosistemdeki yaratıcılar tarafından oluşturulacak. Dolayısıyla, yapmamız gereken şeyin büyük bir kısmının, içerik oluşturucuların para kazanabileceği tüm farklı yollara gerçekten eğilmek olduğunu düşünüyorum.

Pin

Blog yazısı, Meta’nın özelliği Avrupa’da başlatmayı planlayıp planlamadığını veya Solana gibi diğer Blockchain’lerde NFT’leri desteklemeyi planlayıp planlamadığını doğrulamadı. Meta, Twitter ve Reddit’in ardından teknoloji büyüdükçe NFT’lere ilgi gösteren birkaç büyük teknoloji oyuncusundan biridir. Bununla birlikte, birçok firma teknolojiyi desteklemeye çalışsa da, birçok şüpheci var. Örneğin Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin de Meta’nın Metaverse’i inşa etme çabasını eleştirdi. Ancak eleştirisi Metaverse’in kendisinin gevşek bir şekilde tanımlanmış kavramı etrafındaydı.