Bytom Nedir? BTM Ne İşe Yarar?

Bytom nedir? Bytom, hisse senetleri ve altın gibi gerçek dünyada değeri olan varlıkları tokenize etmeyi amaçlayan bir değişim platformudur. Bu makalede Bytom nedir, ne sunmaktadır, BTM coin nedir, ne işe yarar, nasıl alınır gibi merak edilen soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. Kriptokoin.com olarak, merak eden okurlarımız için hazırladık.

Bytom nedir?

Bytom, merkeziyetsiz ve açık kaynaklı bir şekilde çalışan, Blockchain tabanlı bir varlık değişim platformudur. Finansal uygulamalar ile dijital varlıkların birbiriyle olan bağlantısını destekler. Farklı alanlardaki varlıkların, Bytom üzerinde birbirleriyle etkileşime girmesini sağlar. Buna göre hisse senetleri gibi gerçek dünya öğeleri, Bytom platformlarında token olarak alınıp satılabilmektedir. Yani gerçek dünya varlıklarını tokenize ederek platformunda kullanıcılarına sunmaktadır. Sonuç olarak Bytom’u, BTC gibi dijital ağlar ile altın gibi gerçek dünya varlıkları arasında doğrudan bir köprü olarak düşünebiliriz. Proje, bu iki alan arasındaki varlıkların Blockchain üzerinde ticaretini ve transferini desteklemektedir. Son olarak bir altcoin olan BTM coin, bu platformun yerel kripto para birimidir.

Bytom ne sunuyor?

Bytom, öncelikle merkeziyetsiz ve dağıtık bir şekilde çalışmaktadır. Buna göre ağın yerel tokenini elinde bulunduran kullanıcılar, platformun yönetimine katılabilmektedir. Merkeziyetsizlik, ağı daha güvenli ve daha adil bir yer haline getirmek için önemlidir. İkinci olarak ağ, Bitcoin ve Dogecoin gibi Proof-of-Work konsensüs mekanizmasını kullanmaktadır. PoW ağlarda kullanıcılar, yüksek işlemci gücüne sahip bilgisayarları aracılığıyla pasif gelir elde edebilmektedir. Bununla birlikte, 2021’de duyurulan Bytom 2.0’ın ağa gelmesiyle birçok yeni özellik ve değişiklik olacaktır.

İlk olarak ağ, Proof-of-Stake mekanizmasına geçmeye hazırlanmaktadır. Bu gerçekleştiğinde kullanıcılar, varlıklarını stake etme avantajı elde edecektir. Ağ, yükseltmeyle geliştiricilerin NFT ve Metaverse uygulamaları üretmelerinin önünü açmaya hazırlanmaktadır. Bununla birlikte, çapraz zincir desteği ve oracle sistemi gibi yeni özelliklerin de gelmesi planlanmaktadır. Bytom ağı özellikle Çin’de geniş bir kurumsal ortaklar zincirine sahiptir. Yani platformun benimsenmesi ve hedefleri Çin ağırlıklı bir şekilde devam etmektedir.

BTM coin nedir? Ne işe yarar?

BTM coin, Bytom ağının yerel kripto para birimidir. Yazım sırasında, 21 milyon dolarlık piyasa değeri ve 0.01238 dolarlık birim fiyatıyla işlem görmektedir. Bununla birlikte altcoin’in maksimum arzı 2.1 milyar BTM olarak belirlenmiştir. Mevcut olarak, maksimum arzın %82’sine denk gelen 1.76 milyar BTM dolaşımda yer almaktadır. Peki BTM ne işe yarar? Aslında kripto para, Bytom ağı içerisinde birçok kullanım durumuna sahiptir. Gelin bu kullanım durumlarını inceleyelim.

BTM coin’in birincil kullanım durumları işlem ücretlerinde karşımıza çıkar. Ağda bir varlığı transfer ettiğinizde, bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Bu işlem ücretleri BTM ile ödenir. Oldukça önemli olan başka bir kullanım durumu ise ödüllerdir. Ağda PoW madenciliği yapan kullanıcılar, işlemleri işlemeleri karşılığında BTM ödülleri almaktadır. Dijital varlıklarını Bytom ağına taşıyan likidite sağlayıcıları da BTM ödülleri elde edebilmektedir. Bunlara ek olarak, Bytom 2.0 ile staking gibi yeni kullanım durumlarının gelişmesi mümkündür.

Bytom nedir? BTM nasıl alınır?

Bytom projesi ile ilgilenen yatırımcılar, tokenin listelendiği bir kripto para borsasına erişmelidir. BTM mevcut olarak Huobi Global, OKX, MEXC ve Gate.io’da işlem görmektedir. İlgili yatırımcılar, bu borsalardan birine üye olmalı ve hesaplarını doğrulamalıdır. Ardından BTM coin paritelerine uygun bir varlığı cüzdanlarına yatırmaları gerekmektedir. Tüm bu işlemlerin gerçekleştirilmesinden sonra, BTM için alım emri verilebilmektedir.