CEL, LUNA, VGX, 3AC’den Sonra Bu Bitcoin Platformu İflas Etti!

3 aydan kadar önce, Terra (LUNA) ekosistemi, algoritmik stablecoin’leri UST’nin sabitinden ayrılmasıyla çöktü. Ardından, riskten korunma fonu Three Arrows Capital (3AC)’in iflas haberlerini duyduk. Ayrıca kripto kredi platformu Celsius (CEL) ve Voyager Finance (VGX) de çöküş yaşadı. Şimdi ise, Alman bir kripto bankasının iflas ettiği ortaya çıktı. İşte detaylar…

LUNA, CEL, 3AC’den sonra Alman kripto bankası çöktü

500.000 müşterisi olan bir Alman kripto bankası olan Nuri iflas başvurusu gerçekleştirdi. Platform, bu hareketin bir nedeni olarak büyük kripto satışlarını gösterdi. Ayrıca Celsius’un iflasını ve diğer kripto fonlarını iflasın arkasındaki etmenler olarak öne sürdü. Kripto bankası, hareketin tüm müşterileri için “ileriye dönük en güvenli yolu” sağlayacağını söyledi. Ancak iflasın hizmetlerini, müşteri fonlarını, yatırımlarını veya müşterilerin varlıklarını platformdan çekme yeteneklerini etkilemeyeceğini de vurguladı.

Bazı müşteriler, Nuri’nin mobil uygulaması aracılığıyla varlıklarını geri çekmekte zorluk yaşadıklarını bildirdi. Ancak Twitter’da Nuri, bunun yüksek trafik ve kullanımdan kaynaklandığını söyledi. Bir kez daha “fonların güvende olduğunu” vurguladı. Özellikle, Solarisbank AG ortaklığı nedeniyle şirketin kendisi müşterinin fiat ve kripto fonlarını tutmuyor. Solaris Group web sitesine göre Nuri, banka ve kripto iştiraki Solaris Digital Assets ile bankacılık ve kripto saklama lisansı, dış kaynak kullanımı için ortaklık kurdu.

Fonlar, Solarisbank ortaklığı ile güvende

Bu, Nuri’nin Solaris’in bankacılık ve kripto varlık altyapısını/lisansını kullanarak operasyonlarını ve hizmetlerini ölçeklendirmesini sağladı. Solaris’in herhangi bir likidite sorunu yaşamaması nedeniyle, Nuri, aynı sorunlarla karşılaşan diğer firmaların aksine, şirket yeniden yapılanma sürecindeyken hizmetlerini sürdürebilmektedir. Platform, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Sizin için en önemli bilgiyi tekrar edelim: Solarisbank AG ile ortaklığımız sayesinde Nuri hesaplarınızdaki tüm fonlar güvende. Geçici iflas işlemleri, platformumuzdaki mevduatlarınızı, kripto para fonlarınızı ve Nuri Pot yatırımlarınızı etkilemez. Erişiminiz garanti edilmiştir ve tüm fonları istediğiniz zaman ücretsiz olarak yatırıp çekebileceksiniz. Şu an için hiçbir şey değişmeyecek ve Nuri’nin uygulaması, ürünü ve hizmetleri çalışmaya devam edecek.

Pin

Platformu, kripto ayı piyasasından ve makroekonomik gelişmeler etkiledi

Nuri, küresel salgın ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgali gibi “önemli makroekonomik ters rüzgarlar ve kamu ve özel sermaye piyasalarının soğuması” nedeniyle 2022’de iş likiditesinde “kalıcı bir baskı” ile karşı karşıya olduğunu belirtti. Nuri, “Ayrıca, bu yılın başlarında kripto para piyasalarındaki büyük kripto para satışlarından” bahsetti. Luna/Terra protokolünün patlaması, Celsius’un iflası” gibi nedenlerden bahsetti. Diğer büyük kripto fonlarındaki çeşitli olumsuz gelişmelerin kripto piyasasına yol açtığını söyledi.

Eski adı Bitwala olan Berlin merkezli Nuri, 2015 yılında kuruldu ve kripto tasarruf hesapları, “Nuri Pots” adlı portföy yatırım sepetleri sunmakta. Ayrıca yüzde 1 işlem ücreti aldığı kripto ticaret hizmetleri ile gündeme geliyor. Şirket “Geçici iflas işlemlerinin, şirketin mevcut durumunda uygulanabilir bir uzun vadeli yeniden yapılandırma konsepti geliştirmek için en iyi temeli sunduğundan eminiz” diye ekledi. Nuri, 2022 ayı piyasasında likidite sorunları yaşayan bir dizi kripto firmasına katılıyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere en dikkat çekici isimler Voyager Digital, Celsius ve Three Arrows Capital’di.