Celo Dollar Nedir? CUSD Ne İşe Yarar?

Celo Dollar nedir? Celo Dollar, kripto para teknolojisiyle, basit bir şekilde ödeme yapmayı mümkün kılan bir stablecoin projesidir. Bu makalede Celo Dollar nedir, ne işe yarar, CUSD nasıl alınır gibi merak edilen soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. Kriptokoin.com olarak, merak eden okurlarımız için hazırladık. Gelin birlikte inceleyelim.

Stablecoin nedir?

Stablecoinler, kripto para birimlerinin yüksek oynaklığına yanıt olarak ortaya çıkan bir yeniliktir. Bu oynaklık, Bitcoin ve Ethereum gibi dijital varlıkları kullanmayı riskli yapan şeydir. Örneğin, mallarınız için Bitcoin ile ödeme kabul etmeye karar verirseniz, para biriminin fiyatlarının yükselip yükselmeyeceğinin garantisini vermeniz mümkün değildir. 10.000 dolar değerindeki BTC ile ödeme yaptığınızda, bu BTC’ler bir ay sonra 5.000 dolar değerine düşüş yaşayabilir. Stablecoin’ler, değerleri fiat para gibi varlıklara sabitlendiğinden kriptonun oynaklık sorununu azaltarak bu sorunu çözer. Sonuçta dolar, euro, lira ve ruble gibi varlıklara 1:1 oranında sabittirler. Bu sayede yatırımcılar için güvenli bir liman görevi görürler.

Celo Dollar nedir?

Celo Dollar (CUSD), Celo tarafından geliştirilen ve doların değerini 1:1 oranında takip eden bir stablecoin’dir. Kripto paranın arkasındaki Blockchain, cep telefonu olan herkesin kullanabileceği finansal araçlar geliştiren küresel bir ödeme altyapısıdır. İşte bu yüzden Celo Dollar sıradan bir stablecoin değildir. Kripto para ve Blockchain teknolojisi hâlâ gelişmekte olan teknolojilerdir. Bu nedenle, birçok kişi mevcut olarak bu teknolojiyi anlamakta ve benimsemekte zorlanıyor. Celo, mobil öncelikli bir Blockchain platformu oluşturarak bunu halk için kolaylaştırmak istiyor. Yani, akıllı telefonu olan herkesin erişebileceği yeni bir finansal sistem kurmayı hedefliyor. Böylece, akıllı telefona sahip olan herkes, stablecoin ile ödeme yapma avantajı elde edecek. CUSD, her ne kadar Blockchain teknolojisini kullansa da kullanıcılar çok basit bir şekilde işlem yapabiliyor.

Celo Dollar ne sunmaktadır?

Celo, kullanıcıları için minimum veri gereksinimine ihtiyaç duyar. Mobil öncelikli yapısıyla kullanıcılar, Blockchain’in karmaşık dünyasına giriş yapmadan kripto parayı kullanabilmektedir. “Ultra hafif istemci” teknolojisi sayesinde, minimum veri ile mobilden ödeme yapmayı mümkün kılar. Bununla birlikte Celo Dollar, Blockchain’deki karmaşık cüzdan adreslerine ihtiyaç duymaz. Platformun uygulaması aracılığıyla herkes, telefon numarasını cüzdan adresi olarak kullanabilmektedir. Yani telefon numaranız aracılığıyla CUSD gönderme, alma ve talep etme işlemlerini yapabilirsiniz. Kullanıcılar, bu telefon numaralarını bir tanımlama aracı olarak da kullanabilmektedir. Bankaların ve diğer finansal kurumların olağan karmaşıklıkları olmadan sistemdeki verilerinden faydalanabilirler. Bunu yaparak, kredi ve sigorta gibi finansal hizmetler için yeterli olup olmadıklarını anlayabilirler.

CUSD nedir?

CUSD, Celo Dollar isimli stablecoin’in kısaltmasıdır. Celo ve Near ağları üzerinde yer almaktadır. Celo tarafından yaratılan ve ABD Dolarını takip etmek üzere dolara sabitlenen bir kripto paradır. Bu stablecoin, transferler yapmak ve ödemeleri kabul etmek gibi finansal çözümlerde kullanılmaktadır. İşlemleri daha hızlı, daha ucuz ve erişimi daha kolay hale getirerek öne çıkar. Mevcut piyasa verilerine göre 49,8 milyon dolarlık bir piyasa değeri bulunan CUSD, en büyük 395. kripto para birimi konumunda. Ek olarak, dolaşımda 50 milyonun üzerinde CUSD mevcut.

CUSD istikrarını nasıl korur?

Celo Dollar sabitliğini algoritmik bir şekilde korur. Buna göre Celo, basılan her CUSD için talep ve arzı ayarlar. Aslında bu sistemin mantığı oldukça kolaydır. 1 CUSD’nin değeri bir doların altına düştüğünde, proje rezervlerinden CELO token satar. Ardından bunu açık piyasada daha fazla CUSD satın almak için kullanır. Böylece arzı azaltır ve tokenin fiyatını bir dolara sabitler. CUSD’nin değeri bir doları aştığında, şirket yeni CUSD basıp, bunları CELO’ya satarak sabitliğini korur. Sonuç olarak, USD/CUSD paritesi eşit hale gelir ve tokenin istikrarı sağlanır.

Celo Dollar nedir? CUSD ne işe yarar?

CUSD, işlem hacmi geniş birçok borsada işlem görüyor. Stablecoin’i listeleyen borsalar arasında Bybit, KuCoin, Bitget ve Huobi Global öne çıkıyor. Celo Dollar satın almak isteyen kullanıcıların, bu borsalardan birine erişmesi ve üye olması gerekiyor. Ardından hesaplarını doğrulayarak ve cüzdanlarına para yatırarak CUSD’u satın alabiliyorlar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!