Çevre ve Şehircilik Bakanı açıkladı: “Vatandaşımız kira öder gibi ev sahibi olabilecek”

Investing.com – Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, dün katıldığı fidan dikimi etkinliğinde Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini 81 ilde başlatacaklarını söyledi.

Müjdeyi Cumhurbaşkanı verecek

Bugüne kadar TOKİ başkanlığıyla 1 milyon 100 bin konut yapıldığını ve bunun dünyada eşi benzeri olmadığını belirten Bakan Kurum, dünyada hiçbir ülkenin dar gelirli vatandaşına 20 yılda 1 milyon 100 bin konut yapıp teslim edemediğini söyledi.

Gelecek ay içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müjdeyi vereceğini belirten Bakan Kurum, “Gerek altyapılı arsa gerek yapacağımız sosyal konutlarla gerekse şehirlerimizde istihdamı, üretimi ve yatırımı artıracak sanayi alanlarıyla birlikte bu projeyi müjdeleyeceğiz. Vatandaşımız kira öder gibi taksitlerini ödemek suretiyle ev sahibi olabilecekler.” dedi.

Konut piyasasında güncel durum

TÜİK verilerine göre Türkiye genelinde konut satışları Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %11,7 artarak 150 bin 509 oldu.

Yılın ilk 6 ayını kapsayan Ocak-Haziran döneminde 726 bin 398 konut satıldı.

Konut satışlarında artış sürerken konut fiyatları ise rekor seviyeye çıktı. TCMB’nin aylık hazırladığı istatistiklere göre Mayıs ayında yurt genelinde konut fiyatları %145,5 oranında artış gösterdi. Metrekare fiyatı ise 11.944 TL’ye çıktı.

Yazar: Necdet Erginsoy