Chainlink Nedir? LINK Ne İşe Yarar?

Chainlink (LINK), kripto para dünyasında en yaygın kullanılan projelerden biri olarak gösterilmektedir. Bu makalemizde Kriptokoin.com olarak “Chainlink nedir?” sorusuna yanıt vereceğiz. Ek olarak proje hakkında merak edilen diğer konulara değineceğiz.

Chainlink nedir? Ne işe yarar?

Chainlink, akıllı kontratların dış veri kaynaklarına bağlanmasına imkan sunar. Blok zinciri temelli merkeziyetsiz bir oracle ağı olarakta adlandırılmaktadır. Bunlara iç sistemler ve dış veri kaynakları, API’lar da dahil olabilir. LINK ise bu ağ üzerinde bulunan oracle hizmetlerine ödeme yapmak için kullanılan bir ERC-20 tokenıdır. LINK’in max arzı 1.000.000.000 tokendır. Diğer birçok kripto varlıkların aksi yönünde LINK, dolaşımdaki arzı artıran madencilik veya staking süreçlerine sahip değildir.

Chainlink Nasıl Çalışır?

LINK, akıllı kontratlara sunulan veriyi mümkün olduğunca güvenilir ve doğru hale getirmek için bir node ağı kullanır. Chainlink node operatörleri, özellikle verileri satın almak isteyen kullanıcılara bir fiyat teklifi sunma yolu olarak LINK stake eder. “Kazanan” teklife sahip olan node operatörü, talepte olan akıllı kontrata bilgi sunmalıdır. Node operatörlerine yapılan tüm ödemeler LINK tokenlarla gerçekleştirilebilmektedir. Bu yaklaşım sayesinde ise node operatörlerini tokenları biriktirmeye devam etmeye teşvik etmektedir. Çünkü fazla tokena sahip olmak, zamanla daha büyük bir veri kontratlarına erişim sağlanması anlamına gelir. Bir node operatörü kurallara uymaz ise, bu operatörün LINK tokenları elinden alınmaktadır.

Chainlink Nasıl Satın Alınır?

Chainlink ile şu anda işlem yapılan en büyük borsalar; Binance, OKX, CoinTiger, Bybit gibi kripto para borsalarında işlem görmektedir. Öncelikle bu projeye yatırım yapmak isteyen kullanıcılar, projenin işlem gördüğü borsalardan birinde hesap açma adımlarını uygulamalıdır. Kimlik doğrulama ve onay sürecini tamamlayın. Borsanın para yatırma adımlarını takip edin. Son adım olarak, Chainlink Coin’in listelendiği borsa sekmesine gidin. Dilediğiniz tutarı girerek kolaylıkla LINK sahibi olabilirsiniz.

LINK’in kendine ait olan yerel bir blok zinciri yoktur. ETH blok zinciri üzerinde bir tokendır. LINK tokenları, MetaMask ve Trust Wallet gibi desteklenen herhangi bir cüzdanda saklayabilirsiniz.