Çin’in askeri tatbikatı, Alibaba, BoE’nin faiz artırımı, işsizlik başvuruları – Piyasalarda neler oluyor?

Yazar – Geoffrey Smith

Investing.com – Nancy Pelosi’nin ziyaretine karşı öfkesini gösteren Çin, Tayvan yakınlarında denizde füze tatbikatı yaptı. Alibaba , en büyük yabancı hissedarının pozisyondan çıkacağına dair raporlara arasında kazanç raporunu paylaşacak. İngiltere Merkez Bankası (BoE) faizleri artıracak gibi görünüyor. ABD’de haftalık işsizlik başvuruları ve aylık ticaret verileri paylaşılacak. ABD petrol stoklarındaki artışın OPEC’in eylemsizliğine gölge düşürmesinin ardından petrol fiyatları altı ayın en düşük seviyesini gördü.

İşte 4 Ağustos Perşembe günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Çin Tayvan etrafında gerçek füzelerle tatbikata başladı

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin bu haftaki Tayvan ziyaretine öfkelenen Çin, ada etrafındaki denizde dört gün sürecek canlı bir askeri tatbikat başlattı.

Çin’in, tedarik zincirleri üzerinde hâlâ baskı oluşturan COVID-19 karantinalarının yarattığı darboğaz ortamında bu tatbikatlar nedeniyle önümüzdeki birkaç gün boyunca Tayvan limanlarına sevkiyat giriş çıkışı etkilenecek.

Ziyaretin sınır ötesi yatırım kararları üzerinde de etkisi oldu; batarya üreticisi CATL (SZ:300750) Tesla (NASDAQ:TSLA) ve diğer elektrikli araç üreticilerine hizmet sağlamak için ABD’de fabrika açma kararını askıya aldı. Ancak Çin borsaları, üç günlük satışın ardından toparlanırken Tayvan borsalarında yalnızca %0,5 düşüş yaşandı.

2. İşsizlik başvuruları iş gücü piyasasındaki zayıflamaya ışık tutabilir; ticaret verileri paylaşılacak

ABD’nin haftalık işsizlik verileri bugün açıklanacak ve Çalışma Bakanlığının Haziran ayı iş olanakları anketinde, iş açığında önemli bir düşüş görülmesinin ardından başvuruların yine artması bekleniyor.

Analistler, geçen hafta ilk işsizlik başvurularının 259.000’e yükselmiş olduğunu düşünüyor. Bu sayıdan fazlası, Ocak ortasından beri hemen hemen en yüksek başvuru sayısı olacaktır. Challenger işten çıkarmalar anketinin Temmuz raporu da TSİ 14.30’da paylaşılacak.

ABD’nin Temmuz ayı ticaret verilerinin yanı sıra Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester konuşma yapacak.

3. Çarşamba günü Alibaba’nın ilgi odağında olduğu borsalar artışla açılacak

ABD stok verilerinin ardından petrol fiyatlarındaki düşüşe karşı ABD borsaları, Çarşamba günkü yükselişini piyasa açılışında sürdürmeye hazırlanıyor.

Dow Jones 65 puan artarken S&P 500 %0,3 ve Nasdaq 100 %0,4 yükseldi.

Perşembe günü ilgi çekecek hisseler arasında raporunu paylaşacak olan Alibaba (NYSE:BABA) var. Financial Times’ın bir raporuna göre şirketin en büyük yabancı yatırımcısı Softbank (TYO:9984), kalan hissesinin yarıdan fazlasını ileriye dönük olarak sattı, bu da önümüzdeki aylarda hisse senedinde büyük bir yük oluşturma potansiyeli taşıyor.

Perşembe günü rapor sunacak diğer şirketler arasında Eli Lilly (NYSE:LLY), ConocoPhillips (NYSE:COP), Datadog (NASDAQ:DDOG), Cigna (NYSE:CI), Duke Energy (NYSE:DUK), Lordstown Motors (NASDAQ:RIDE) ve Nikola (NASDAQ:NKLA) bulunuyor.

4. BoE muhtemelen 1990’lardan beri en büyük faiz artışını yapacak

BoE faizleri artırmaya hazırlanıyor.

Ekonomistler 25 ve 50 baz puanlık faiz artırımı arasında bölündü. 50 bp’lik artış, bankanın Tony Blair hükümeti altında operasyonel bağımsızlığını kazandığı 1990’lardan bu yana en büyük faiz artırımı olacak.

30 yılın en yüksek seviyesinde olan enflasyon böyle bir adımı haklı çıkarıyor gibi görünse de İngiltere’deki bariz resesyon riski belirsizlik yaratıyor. Mevcut göstergeler, enerji fiyatlarından kaynaklı hayat pahalılığından dolayı sert bir yavaşlamaya işaret ediyor.

Banka Yöneticisi Andrew Bailey’e, Muhafazakar Parti’de devam eden liderlik yarışının para politikasına olan etkileri de sorulabilir.

5. ABD stoklarındaki artıştan dolayı altı ayın en düşük seviyesine inen petrol fiyatları, bir nebze de olsa toparlanıyor

ABD ham petrol stoklarında yaşanan şaşırtıcı artış, her zamanki gibi “yüksek fiyatların tedavisinin yine yüksek fiyatlar olduğunu” gösterdikten sonra ham petrol fiyatları altı ayın en düşük seviyesine indi.

Stoklardaki 4,4 milyon varillik artış, OPEC+’nın üretimi artırmayı reddetmesini (veya yapamamasını) gölgede bıraktı. Sözü verilen günlük 100.000 varillik artış, Suudi Arabistan, BAE ve muhtemelen Kuveyt dışında, zaten maksimum kapasitede üretim yapan ülkeler arasında dağıtılacak.

WTI %1 artışla 91,61 dolar olurken Brent %0,6 yükselişle 97,39 dolara ulaştı.