Coinbase, azalan kullanıcı hedefi üzerine düşüş yaşadı

Yazar – Senad Karaahmetovic

Coinbase (NASDAQ:COIN) hisseleri, şirketin ikinci çeyrek sonuçları ile tüm yıl için aylık kullanıcı tahminlerini açıklamasının ardından %7’nin üzerinde değer kaybetti.

Coinbase, 151 milyon dolarlık düzeltilmiş FAVÖK zararı ile 187,2 milyon dolar zarar bekleyen analist tahminlerini aştı. Geliri ise 808,3 milyon dolar olarak gerçekleşti ve 854,8 milyon dolarlık beklentinin altında kaldı.

Aylık işlem yapan kullanıcı sayısı yıllık bazda %2,3 artışla 9 milyon olarak gerçekleşti ve 8,4 milyon yönündeki beklentilerin üzerinde gerçekleşti. İşlem hacimleri yıllık bazda %53 düşüşle 217 milyar dolara gerileyerek 220,44 milyar dolarlık hacim beklentilerine ulaşamadı. Ancak Coinbase, 103 milyon doğrulanmış kullanıcı bildirimi ile 98,4 milyonluk ortalama analist tahmininin üzerinde kaldı.

Bu çeyrek için Coinbase, ikinci çeyreğe kıyasla aylık işlem yapan kullanıcı sayısının daha düşük olmasını beklediğini söyledi. Sonuç olarak şirket, aylık ortalama işlem yapan kullanıcı tahminini 5 ila 15 milyon olan önceki tahminine kıyasla 7 ila 9 milyon aralığına düşürdü. Analistlerin ortalama tahmini, 8,7 milyon seviyesindeydi.

JMP’den bir analist katılımın yavaş olduğunu belirtti ancak uzun vadeli tezin hâlâ sağlam olması nedeniyle “üstün performans” notunu yineledi. Bununla birlikte fiyat hedefini 205 dolardan 195 dolara indirdi.

Analist bir müşteri notunda “Şu anda zemin inanılmaz derecede zorlu olsa da Coinbase’in birçok kişinin takdir ettiğinden daha iyi bir konumda olduğuna inanıyoruz (BlackRock’ın Aladdin işiyle ortaklığı iyi bir hatırlatma) ve Coinbase’in, bu geçici dönemden daha da iyi bir konumda çıkacağını düşünüyoruz.” dedi.

Bir Piper Sandler analisti COIN hissesi için fiyat hedefini 120 dolardan 115 dolara düşürürken “ağırlık artır” notunu korudu.

Analist: “Volatiliteden kaçınan yatırımcılar için COIN’in 2Ç22 mali sonuçları, değer kaybeden kripto fiyatların etkisini açıkça gösterdi ki birçok kişi bu düşüşün, büyüme ve kripto hisse senetleri için daha zayıf bir makro-ekonomik zeminle birlikte bir kripto döngüsünün sonucu olduğuna inanıyor.”