Coinbase, MATIC ve Bu Altcoin’ler İçin Uyardı!

Kripto borsası Coinbase, ölçeklendirme çözümlerinin Ethereum (ETH) Blockchain üzerindeki etkisini analiz etti. Ayrıca bu tarz bir çözüm sunan Polygon (MATIC) gibi altcoin’ler hakkında uyardı. Coinbase daha çok, bunların Ethereum’u olumsuz etkileyeceğini savundu. İşte detaylar…

MATIC ve diğer L2 çözümleri için uyarı

Bir araştırma raporunda Coinbase, 2. katman ölçekleme çözümlerinin (L2’ler) Ethereum’un gelirini azaltabileceğini söylüyor. Ancak borsaya göre L2’lerin son bir yılda elde ettiği gelir, Ethereum’un elde ettiğinin yüzde 1’ini oluşturuyor.  Coinbase, raporunda aşağıdaki ifadeleri kullandı:

L2’lerin geleceği sıfır olabilir. Çünkü hangi L2 merkezi olmayan uygulamaların çoğunu barındırırsa, bir gün Ethereum ekosisteminin tamamına güç verebilir. Bu, L2’lerin sonunda geliri Ethereum’un kendisinden uzaklaştırabileceğini gösteriyor.

Pin

Coinbase, son 12 ayda Polygon (MATIC), Optimism (OP) ve Arbitrum gibi ölçeklendirme çözümlerinin Ethereum’un elde ettiği gelirin yüzde birinden daha azını oluşturduğunu söylüyor. Son 12 ayda Token Terminal; Arbitrum, Polygon ve Optimism’de yalnızca yaklaşık 78 milyon dolarlık toplam gelire kıyasla Ethereum’un 9.971 milyar dolar toplam gelir elde ettiğini ortaya çıkardı.

L2’ler Ethereum fiyatına zarar verir mi?

Kripto borsası, Ethereum’un bir proof of stake (PoS) konsensüs mekanizmasına geçiş yaptığında, ölçeklendirme çözümlerinin potansiyel olarak stake getirilerinde düşüşe neden olacağını savunmakta. Bunun da, ETH fiyatını olumsuz etkileyebileceğini söylüyor. Borsaya göre daha fazla kullanıcının L2 çözümlerine geçmesi ile ETH stake eden doğrulayıcıların getirileri azalabilir. Coinbase, aşağıdaki ifadeleri kullanıyor:

Daha fazla kullanıcı etkinliği L2’lere taşınırsa ve bu L2’ler işlemleri kolaylaştırmak için kendi tokenlerine ihtiyaç duyarsa, bu, net işlem ücretlerinden daha az kazanacak olan doğrulayıcıların stake getirilerini potansiyel olarak azaltabilir. Bu, platformda stake yapmaktan vazgeçirirse, bu, dolaşımdaki likit ETH arzının boyutunu artırabilir. Muhtemelen ETH fiyatlarına zarar verir.

Pin

Olumsuz faktörler, ağ etkinliği ile azaltılabilir

Ancak Coinbase, ölçeklendirme çözümlerinin ağ etkinliğini artıracağı için uzun vadede Ethereum’a fayda sağlayabileceğini söylüyor. Yani borsa, olumlu veya olumsuz, her iki durumu da hesaba katıyor. Genel olarak, L2’lerin daha ucuz, hızlı işlemler sağlayarak kolaylık sağlamasının uzun vadeli etkisinin, ağ etkinliklerinin artmasıyla hafifleyebileceğini aktarıyor. Coinbase, aşağıdaki ifadeleri kullanıyor:

Ayrıca L2’lerin Ethereum’un gelirlerini tüketmesinin etkisi kısa vadeli bir fenomen olabilir. Uzun vadede, gelirler, genel kripto ekosistemindeki daha fazla etkinliğe ve küresel çapta Ethereum’un baskın (veya genel kullanım) Blockchain olup olmamasına bağlıdır. L2’ler daha ucuz, daha hızlı ve daha kolay hale getirerek daha fazla işlemi kolaylaştırıyorsa, başlangıçtaki gelir etkisi, sonunda ağda gerçekleşen artan etkinlikle hafifletilebilir.