Cosmos Nedir? ATOM Ne İşe Yarar?  

Cosmos Nedir? ATOM, birlikte çalışabilen ve çeşitli blok zincirlerinden bir ağ oluşturmaya odaklanan bir projedir. Bu makalemizde Kriptokoin.com olarak “Cosmos Nedir?” sorusuna yanıt vereceğiz. Bunlara ek olarak proje hakkında merak edilen tüm konulara değineceğiz.

Cosmos nedir? Nasıl çalışır?

Ethan Buchman ve Jae Kwon tarafından 2014 yılında kurulmuştur. Kurulan Cosmos ağı, bir PoS blok zinciri ana ağıdır. Bununla birlikte, Zone olarak bilinen isteğe göre uyarlanabilen Blockchain’lerden oluşur. Ana zincir olan Cosmos Hub, birbirine bağlı Zone’lar arasında veri sağlar. Ayrıca, varlık transferlerinin yanında ortak bir güvenlik katmanları sunmaktadır. Tüm bunlar, Cosmos’un özel mutabakat mekanizması olan Tendermint aracılığıyla sağlanır. Buna göre Tendermint, genel uygulama ara yüzünü kullanarak iş birliği ile çalışmaktadır. Bunlara ek olarak, Cosmos’taki ücretler, ATOM ile ödenir.

Cosmos nasıl çalışır?

Cosmos ağı, 3 farklı katmana ayrılmaktadır. Buna göre 3 katman, bir grup açık kaynaklı araç ve uygulamasıyla birleştirilmektedir. Bunlar:

  • 1. Ağ kurma – İşlem onayı ve diğer mutabakat mesajlarının merkez blok zincirleriyle iletişim kurmasına imkân sunar.
  • 2. Uygulama – Ağı, yeni işlem ve bakiye durumlarına göre güncelleme yapar.
  • 3. Mutabakat – Yeni işlemlerin eklenmesi konusunda fikir birliğine nasıl varacaklarına yönelik olan düğümleri planlar.

Tendermint neden önemlidir?

  • Herkese açık ve özel blok zincirlerine karşı uygunluk sağlaması. Her bir Zone, doğrulayıcılarının özellikle nasıl seçileceği ve blok zincirlerinin herkese açık mı yoksa izne dayalı mı olacağını belirleyebilir.
  • Hızlı performans sağlaması. Altcoin, yaklaşık 1 saniyelik blok süresine sahiptir. Ayrıca, saniye başına binlerce işlem yapabilir.
  • Direkt işlem sonlandırma özelliği olması.
  • Güvenlik

Cosmos nedir? ATOM nasıl alınır?

ATOM, Binance gibi birçok kripto para borsalarında listelenmektedir. Bu projeye yatırım yapmak isteyen kullanıcılar öncelikle KYC ve AML süreçlerini tamamlamalıdır. Hesap oluşturma adımlarını tamamladıktan sonra ATOM’u aratarak size uygun bir alım-satım çifti seçin. Daha sonra kullanmak istediğiniz emir türünü seçin ve satın almak istediğiniz miktarı girin. Son olarak emir bilgilerinizin kontrolünü sağladıktan sonra satın alma işleminizi tamamlayın.