Deutsche Bank Palantir’in notunu düşürünce hisse değeri daha da azaldı

Yazar – Senad Karaahmetovic

Palantir (NYSE:PLTR) hisseleri, bir Deutsche Bank analistinin şirket notunu “tut”tan “sat”a düşürmesinin ardından Salı günü piyasa öncesinde %2 daha değer kaybetti.

Palantir hisseleri dün hayal kırıklığı yaratan 2Ç sonuçları üzerine %14’ün üzerinde düşüş yaşadı  .

Analist, ikinci çeyrek sonuçlarının Palantir’e ve hisse senedindeki genel risk/kazanca bakışını değiştirdiğini savunuyor. Yeni fiyat hedefi olan 8 dolar (önceki 11 dolardı), dünkü kapanış fiyatına göre neredeyse %20’lik bir düşüş anlamına geliyor.

“Palantir’in ticari fırsatlarına her zaman daha şüpheci yaklaşmış olsak da tezimizin temeli, kamu sektöründe gördüğümüz benzersiz bir şekilde güçlü bir pozisyona dayanıyordu. Şimdi kamu sektörü işinin kolay hedeflerden daha da yavaşlaması ve gelecekte azalan güven/görünürlük ile tezimizi destekleyecek çok az şey kaldı.”

Bu arada Citi’den bir analist, zayıf sonuçlar ve yönlendirmelerin ardından PLTR hissesinin fiyat hedefini 7 dolardan 6 dolara düşürdü.

Analist bir müşteri notunda “Sonuçların, COVID-19 ile ilgili sözleşmelerden ve SPAC yatırımlarından gelen olumlu etkilerin azaldığını ve belirsiz anlaşma zamanlaması ile büyük hükümet anlaşmalarına güvenildiğini gösterdiğine inanıyoruz… PLTR’nin görünümünün hâlâ aşağı yönlü olduğunu düşünüyoruz.” diye yazdı.

Öte yandan bir Raymond James analisti Palantir’i savunuyor (ve hisseyi kısa süre önce “güçlü al” ile başlattı):

“Güçlü Al notumuzu ve 20 dolarlık fiyat hedefimizi koruyoruz, 3Ç22 tahminleri için çok az risk görüyoruz ve hisseler için yakın vadeli olumsuz katalizörlerin sınırlı olduğunu düşünüyoruz.”