Dev Bitcoin Borsasının Yöneticilerine Dava Açıldı: İşte İddialar!

Bir hissedar, şirketin 2021 halka arzı nedeniyle Bitcoin borsası Coinbase yöneticilerine dava açtı. Dava, yanlış yönetimin Coinbase’in “volan” büyüme stratejisini yatırımcıların aleyhine bozduğunu iddia ediyor. Dava başarılı olursa, CEO Brian Armstrong ve diğer yöneticilerin Coinbase’in kendisine tazminat ödemesini gerekebilir. İşte detaylar…

Bitcoin borsası Coinbase, yeni bir dava ile karşı karşıya

Coinbase (COIN), ABD’de halka açılan ilk kripto borsası oldu. Bu nedenle geçen yıl, tarih yazdı. Şimdi, bir hissedar, Delaware’deki bir federal mahkemeye yapılan bir şikayete göre, borsa yöneticilerinin halka arzını yanlış yönettiği iddiasıyla firmaya tazminat ödemesini istiyor. Yani, bir Coinbase hissedarı şirkete dava açtı. Belgeler, Coinbase’in Nisan 2021’de borsada listelenmeden önce çeşitli gerçekleri yanlış beyan ettiğini öne sürüyor.

Pin

Bu nedenle, büyük ölçüde kötü bir yönetim altına girdiğini iddia ediyor. Özellikle, belgeler, Coinbase’in borsasında önceden kapsamlı bir reklam kampanyası aracılığıyla “büyük bir listeleme akışı oluşturduğundan” şikayet ediyor. Bu durum, listeleme sırasında “benzeri görülmemiş bir artışa” neden oldu. Hizmet kesintilerine yol açtı. Bu ani büyüme, şirketin “volan” büyüme stratejisini yatırımcılarının aleyhine bozdu. Dosyaya göre, Coinbase’in kullanıcı sayısını artırma çabaları “geri tepti, [şirketi] ve yeni yatırımcıları rekabete karşı hasarlı ve savunmasız bıraktı.” Yani, yatırımcının değindiği maddeleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • 1933 Menkul Kıymetler Yasası ihlalleri,
  • Mütevelli sorumluluklarının ihlali,
  • Sebepsiz zenginleşme,
  • Kontrolün kötüye kullanılması,
  • Kötü yönetim.

Coinbase’in kendisine tazminat ödemesi istenmekte

Bugünkü dosyalama hedefleri CEO Brian Armstrong, CFO Alesia Haas ve Baş Muhasebe Sorumlusu Jennifer Jones. Ek olarak, yöneticiler Fred Ehrsam, Marc Andreesen ve Kathryn Haun, Gokul Rajaram ve Fred Wilson sanıklar olarak listeleniyor. Dava, hissedar ve davacı Donald Kocher tarafından ileri sürüldü. Kocher’in Coinbase ile ilişkisi belirsiz olsa da, yöneticilerin Coinbase’in kendisine tazminat ödemesini istiyor. Bunun dışında Coinbase, bazı yöneticilerinin “insider trading” yaptığı iddiasıyla ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) odağındaydı.

Pin

Dosya, ABD Delaware Bölgesi Bölge Mahkemesine sunuldu. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere geçtiğimiz yıl içinde Coinbase aleyhine, New Jersey’de ve Kaliforniya’nın Kuzey Bölgesi’nde olmak üzere halka arzıyla ilgili olarak çeşitli davalar açıldı. Yatırımcılar arasındaki genel memnuniyetsizlik, şirketin hisse senedinin değerinin düşmesinden kaynaklanabilir. COIN, Nisan 2021’de listelendiğinde 342 dolar olarak fiyatlandırılmıştı. Şimdi ise 87.68 dolar değerinde. Yani, hisse fiyatının bugüne kadar %61 düştüğünü gördü. SEC soruşturması, bazılarına göre, diğer hissedarların iddialarda bulunma konusunda Donald Kocher’a katılmalarına yol açarak daha fazla aşağı yönlü baskı oluşturabilir.