Dev Tahminci: Bitcoin ve Altın Yükselişi Bu Tarihte Başlayacak!

Piyasa uzmanı İslam Memiş, en popüler varlık alanlarından olan kripto paralar hakkında beklentilerini aktardı. Ayrıca, güvenli liman olarak en çok tercih edilen emtia olan altından da bahsetti. İslam Memiş Bitcoin, altcoin ve altının patlama yaşayacağı tarihi açıkladı. İşte detaylar…

Piyasa uzmanı, Bitcoin ve altını değerlendirdi

Uzman isim İslam Memiş, öncelikle emtia alanından bahsetti. Memiş’e göre altın ve gümüşte yükseliş gelecek, ancak henüz başlamadı. Uzman, kırılmanın yaşanacağı zamanın Eylül ayında başlayacağını düşünüyor. İslam Memiş, Eylül ayında kripto piyasasında, altında ve gümüşte ciddi bir yükselişin görüleceğini iddia ediyor. Bunun arkasındaki sebep olarak ise ABD Merkez Bankası’nın (FED) açıkladığı enflasyon verisi olduğunu söylüyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere ABD, Çarşamba günü enflasyon verilerini açıkladı. Açıklanan veriler ışığında, ABD Doları Endeksi’nin (DXY) değer kaybetmesi bekleniyor.

Pin

Altın genellikle ABD doları cinsinden ifade edilir. Bu nedenle, altın fiyatı ile dolar arasında bir ilişki vardır. Çünkü doların değeri yükselip düştükçe altın fiyatları üzerinde bir etki olabilir. ABD dolarının değeri ile altının değeri arasındaki ilişki önemli olmakla birlikte, değerli metalin fiyatını etkileyen tek faktör dolar değildir. Hem altının hem de doların değerini etkileyen diğer faktörler faiz oranları, enflasyon, para politikası ve arz ve taleptir. İslam Memiş, yükselişe işaret ederek “yatırımcılar altın ve gümüşlerini bugünlerde mutlaka muhafaza etmeli,” diyor.  

Kripto para birimi yatırımcıları zorlandı

Öte yandan İslam Memiş, kripto para piyasasındaki yatırımcılara seslendi. Uzmana göre kripto piyasasındaki yatırımcıların sabrı zorlandı. Ancak biraz daha sabretmeleri gerekiyor. MEmiş, bu noktada da dolar endeksinde bir gerileme beklediğini açıkladı. Uzmana göre DXY, Ekim ayında 95-96 seviyelerine düşebilir. Bilindiği üzere ABD Doları Endeksi, son 2 aydır rekor üzerine rekor kırıyor. En son, 106 seviyesindeki rekorunu gördü.

Pin

DXY’ye işaret ederek, BTC’nin ve altcoin’lerin toparlanma yaşayabileceğini düşünüyor. Uzman, kripto para piyasasının son bir haftadaki toparlanmasını “cılız” olarak nitelendirdi. Yükselişin devamı için Bitcoin’in 27.000 doların üzerine çıkması gerektiğini düşünüyor. Şu anda Bitcoin’in değeri, yüzde 3’lük bir yükseliş ile 24.800 dolar civarında gözüküyor. Bu seviye, hafta içi görülen 22.000 dolar seviyeleri ile karşılaştırıldığında, yüksek gözükmekte.