Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: “Dünya yeni bir çalkantılar silsilesinin arifesinde”

Investing.com – Büyükelçiler konferansında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuş, dünyanın bir buhran dönemi geçirdiğini ve dengelerin değiştiğini belirtti. Türkiye’nin dünyada yaşanan gıda krizini çözmek için büyük çaba sarf ettiğini de ifade eden Bakan Çavuş’un açıklamaları şöyle:

  • Dünya yeni bir çalkantılar silsilesinin arifesinde. Dünya huzursuz, dengesini arıyor. Küresellik uluslararası sistemin adıdır deniyordu, şimdi ise sorgulanıyor.
  • Milletlerin talebi olan kalkınmanın önüne set çeken bir ortamdayız.
  • Küresel ekonomik sistemi tümden dönüştürecek yeni bir gündemle ve jeopolitikle karşı karşıyayız.
  • Enerji güvenliği denklemleri yeniden yazılıyor. Temiz enerjiye geçiş bu denklemin temel verileri olacak. Hidrokarbondan yenilenebilir enerjiye geçmek kolay olmuyor. Üstelik dünya bir ekonomik durgunluk dönemine doğru kayıyor.
  • Tedarik ve iklim sorunlarıyla başlayan gıda krizi, Ukrayna’daki savaşla dünya çapında dünya güvenliğini tehdit edecek boyutlara ulaştı.
  • Stratejik rekabetlerde büyük güçler kafa tokuşturuyor. Bunların nedenleri; iklim değişikliğinden enerji ve ekonomik sistem dönüşümüne, güç transferleri ve rekabetlerinden uluslararası kurumların artan zafiyetlerine kadar çok nedende aranabilir.
  • Hedefimiz savaşın adil bir barışla sona ermesidir. Ukrayna ile Rusya arasındaki müzakere sürecini kolaylaştıran diplomasi yürüttük.
  • Dünyadaki son 30 yıla ad konuşmasa da bu sessizlik üst üste gelen şoklarla kırılıyor. Girdiğimiz dönemi buhranlar çağı olarak nitelendirebiliriz. Dünya bu karmaşaya gözü kapalı giriyor. Birçok ülke için büyük bir değişim oldu. Türkiye içinse eski tas eski hamam. Çünkü soğuk savaş sonrasında birçok ülke barış payından faydalandı. Türkiye ise payına düşeni alamadı. Bugün Ukrayna ama daha önce Irak, Körfez vs. Türkiye hep bir ateş içinde kaldı. Türkiye artık dostlarından daha dost olmalarını ve ellerini taşın altına koymalarını bekliyor.

Yazar: Deniz Engin