Dolar düştü ancak istihdam verisinin ardından yen karşısında gücünü koruyor

Yazar – Peter Nurse

Investing.com – ABD’nin geçen hafta paylaşılan güçlü tarım dışı istihdam raporunun, Fed’in faizleri daha agresif bir şekilde artıracağı beklentilerini desteklemesinin ardından ABD doları genel olarak durgun olsa da Japon yeni karşısında daha fazla kazanç elde etti.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, Cuma günü 28 Temmuz’dan bu yana en güçlü seviyesi 106,93 puanı gördükten sonra %0,1 düşüşle 106,435’ten işlem gördü.

Bununla birlikte USD/JPY %0,2 artışla 135,40’a yükseldi. İkili, günün erken saatlerinde 135,58 ile 28 Temmuz’dan bu yana en yüksek seviyesine dokundu.

Bu hareketlerin arkasındaki ana etken, geçen ay tarım dışı istihdamda 500.000’den fazla artış yaşandığını gösteren ABD’nin Temmuz ayı istihdam raporu oldu.

Bu durum, enflasyonla mücadelede yapılan bir dizi yüksek faiz artışından sonra bile ülkenin iş gücü piyasasının güçlü kaldığını gösterirken Fed’e Eylül ayında süper büyüklükte bir artışla devam etmesi için önemli bir yetki vermiş oldu.

Bu durum ABD Hazine tahvil getirilerinin yükselmesine yardımcı oldu ve 10 yıllık getiri %2,82’den işlem görerek Cuma günü ulaştığı iki haftanın en yüksek seviyesi %2,869’a yaklaştı.

Dikkatler şimdi Çarşamba günü açıklanacak olan ABD tüketici fiyat endeksine çevrilecek ve yine yüksek gelen bir TÜFE’nin, Fed’in 75 baz puanlık son faiz artışı doğrultusunda büyük bir artırım olasılığını daha pekiştirmesi muhtemel.

Temmuz TÜFE rakamının yıllık %9,1’den %8,7’ye gerilemesi bekleniyor ancak volatil gıda ve enerji fiyatlarını hariç tutan çekirdek TÜFE’nin, aylık bazda %0,5 artarak Haziran ayında %5,9 olan yıllık oranı %6,1’e çıkarması bekleniyor.

Öte yandan Euro borsalardaki risk hissiyatından faydalanmakta zorlandığından EUR/USD 1,0178’e geriledi. Draghi’nin başbakanlıktan istifa ederek İtalyan siyasetini kargaşaya sürüklemesinin ardından Moody’s, İtalyan borç görünümünü negatife düşürdü.

GBP/USD %0,1 artışla 1,2080 seviyesine yükseldi. İngiltere Merkez Bankasının bu yıl uzun süreli bir resesyon yaşanabileceği uyarısında bulunmasından bir gün sonra, Cuma günü, 1,2003 seviyesine kadar gerileyen sterlin daha fazla düşüşe açık hale geldi.

İngiltere’nin Haziran ayı ve ikinci çeyrek GSYH’si Cuma günü açıklanacak ve ülkenin ciddi bir hayat pahalılığı kriziyle mücadele etmesi nedeniyle aylık sert bir yavaşlama göstererek %1,2 olması bekleniyor.

AUD/USD %0,4 değer kazanarak 0,6934 olurken USD/CNY 6,7638 seviyesine yükseldi. Çin’in ihracatı Temmuz ayında bir önceki yıla göre %18 artarak bu yılın en yüksek hızına ulaştı.