Dolar enflasyonun yol açtığı düşüşten toparlanıyor

Yazar – Scott Kanowsky

Investing.com – Dolar, ABD’nin beklenenden daha zayıf enflasyon verileriyle önceki gün yaşadığı sert düşüşün ardından Perşembe günü kayıplarının bir kısmını telafi etti.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,08 artışla 105,28 puandan işlem gördü.

ABD’nin tüketici fiyat endeksi Temmuz ayında yıllık bazda %8,5 arttı ve kısmen benzin maliyetlerindeki düşüşün etkisiyle Haziran ayına kıyasla %8,7 ve %0,2’lik tahminlerin altında kalarak yatay bir seyir izledi. CME’nin Fedwatch aracına göre rapor, bazı yatırımcıların Eylül ayında Fed’den faiz artırımı beklentilerini revize etmelerine yol açtı ve şimdi artırım olasılığı 75 baz puan yerine 50 baz puan olarak görülüyor.

Fed’in politika yapıcıları da verilerin ardından enflasyon baskıları azalana kadar faiz artırımlarını sürdürecekleri konusunda uyarıda bulundu.

Yatırımcıların faizlerdeki artışların genel ekonomik büyüme üzerinde baskı oluşturabileceği endişesiyle nispeten güvenli liman niteliğinden dolayı dolara koşmasıyla, Fed’in agresif parasal sıkılaştırma politikası, doların son dönemdeki gücünün temelini oluşturdu.

Enflasyon verileri açıklandıktan sonra dolar son bir ayın en düşük seviyesine indi.

Bu arada EUR/USD, Haziran ortasından bu yana elde ettiği en büyük günlük yüzdelik kazancını kısmen geri vererek %0,16 artışla 1,0313 dolardan işlem görüyor.

Japon yeni, Çarşamba günü yaşadığı %1,6’lık düşüşün ardından dolar karşısında %0,11 değer kaybederek 132,70 JPY seviyesine geriledi.

Bir diğer risk iştahı göstergesi olan AUD/USD ise %0,27 artışla 0,71 dolara yükselirken GBP/USD 1,22 dolarda çoğunlukla sabit kaldı.

Ayrıca Bitcoin %7,04 artışla 24.553,4 dolara ulaşarak iki ayın en yüksek seviyesine yaklaştı.