Dolar/TL, 24 yılın zirvesine çıkan enflasyona nasıl tepki verdi?

Investing.com – Hafta ortasına 17,94 seviyesinde başlayan dolar/TL, günün ilk yarısında en yüksek 17,98’i gördü. Kur, 20 Aralık’taki rekor sonrası en yüksek seviyelerde işlem görmeye devam ediyor.

Bugün açıklanan Temmuz ayı tüketici enflasyonu yıllık %79,60 ile son 24 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Üretici enflasyonu da %144’ü aşarak 27 yılın en yüksek seviyesini gördü. Hafta başında açıklanan İstanbul enflasyonu %99,11’e çıkmıştı. Tarihsel olarak yurt içi ile paralel ilerleyen İstanbul enflasyonunda son 3 aylık artış hızı daha fazla oldu. Temmuz enflasyonuyla beraber enflasyon-faiz makası da %65,6’ya çıktı.

Enflasyon raporu sunumunda ve dün katıldığı TOBB toplantısında yeni ekonomi modeline destek vermeyi sürdüreceklerini belirten TCMB Başkanı Kavcıoğlu, özellikle kredilerin selektif kullanımı, cari fazla verilmesi ve yatırım ile üretimin sürdürülmesi için Eylül’de başlayan yeni uygulama politikasına sadık kalacaklarını söyledi. Enflasyonun bu aydan itibaren düşüş eğilimi göstereceğini ve %80 üzerinde bir enflasyon beklemediklerini belirten Kavcıoğlu, yıl sonu kapanışının da tahmin edilen %60,4’ün altında olabileceğini belirtti.

Enflasyonun beklenenden daha az artış göstermesine karşın dolar kurunda belirgin bir değişim olmadı. Küresel tarafta Fed başkanlarının açıklamalarının faiz artışı beklentilerini yeniden canlandırmasına bağlı dolar göstergesinde bugün yükseliş var. Dün 105 seviyesinden harekete geçen endeks 106 üzerinde işlem görüyor.

Yazar: Deniz Engin