Dolar yen karşısında altı haftanın en düşük seviyesini gördü

Yazar – Peter Nurse

Investing.com – Piyasa Fed’in sıkılaştırma planını tekrar değerlendirirken Pazartesi günü ABD doları, özellikle yen karşısında değer kaybetti.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, 105,490 puan ile 5 Temmuz’dan beri gördüğü en düşük seviyeye dokunduktan sonra %0,2 düşüşle 105,535’e geriledi.

Cuma günü paylaşılan veriler karışık bir enflasyon resmi çizdi; kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi (PCE) 2005 yılından beri en hızlı enflasyon artışını gösterirken Michigan Üniversitesinin nihai raporu, TÜFE beklentilerinin düştüğüne işaret etti.

Bununla birlikte ABD’nin çok zayıf gelen GSYH oranı, Fed’in artık sıkılaştırma planının çoğunu gerçekleştirmiş olduğu izlenimi yarattı. Çünkü ekonomi, faizlerdeki büyük artışların etkisini hissetmeye başladı.

Bu hafta ekonomi alanında en büyük odak noktası, ABD’nin Cuma günkü aylık istihdam raporu olacak. Haziran ayındaki 372.000 iş artışının ardından Temmuz ayında 250.000 kişinin daha işe alınmış olması bekleniyor.

ING analistleri, önümüzdeki hafta yatırımcıların “faiz beklentileri ve doların, gelecek verilere karşı yüksek hassasiyet göstereceğini” beklemesi gerektiğini söyledi. “Bizce bu, dolar kurlarındaki volatilitenin yakın zamanda yatışmasının mümkün olmadığı anlamına geliyor.”

USD/JPY %0,8 düşüşle 132,12 puana gerileyerek altı haftanın en düşük seviyesine çok yaklaştı. Yen, esasen ABD’de faiz beklentilerindeki düşüşten fayda gördü. Beklentilerdeki düşüş, Hazine getirilerinde de düşüşe yol açarak USD/JPY çiftini 24 yılın en yüksek seviyesine taşımaya yardımcı olan ABD ve Japonya getirileri arasındaki farkı azalttı.

Öte yandan EUR/USD de dolardaki zayıflığın etkisiyle %0,1 artışla 1,0230’a yükseldi ancak Almanya’da perakende satışların, Haziran ayında on yılların en düşük seviyesinde olduğunu gösteren verilerin ardından yaşanan bu artış pek sağlam temelli değil.

Bölgenin en büyük ekonomisinde satışlar, artan enflasyon tüketicinin harcama gücünü azalttığından bir yıl öncesine göre %8,8 düşüş gösterdi. Bu, Destatis’in tüm Almanya’nın perakende satış verilerini toplamaya başladığı 1994 yılından beri görülen en büyük düşüş oldu. Aylık bazda ise satışlar %1,6 azaldı.

GBP/USD ikilisi, Perşembe günkü İngiltere Merkez Bankası toplantısı öncesinde %0,2 artarak 1,2195’e ulaştı. Politika yapıcıların yarım baz puanlık faiz artırması bekleniyor.

Avustralya Merkez Bankasının Salı günü yüzde yarım puanlık artış yapması beklenirken 0,7032 puanla altı haftanın zirvesine dokunan AUD/USD çifti, %0,4 değer kazanarak 0,7010’a yükseldi.

Pazartesi günkü Caixin anketi, Çin’de imalat aktivitesinin Temmuz ayında beklenenden daha yavaş büyüdüğünü göstermesinin ardından USD/CNY %0,1 artarak 6,7533’e yükseldi. Pazar günkü resmi anket ise geçen ay sektörün gerçekte küçüldüğüne işaret etti.