Dünyaca Ünlü İsim: Bitcoin Mi? Çöküşte Sizi Bunlar Korur

BCA Research’den Peter Berezin, küresel durgunluğun tanımı ve bir durgunluk içinde olup olmadığımız hakkında konuşuyor. Ayrıca, ekonomik buhranda hangi varlıkların yatırım yapmak için en iyi olduğunu tartışıyor. Ünlü analist Bitcoin karşıtı olduğu için liste tarım arazileri gibi alternatif yatırım araçları üzerine…

Çöküş sırasında nasıl yatırım yapılır? Bitcoin mantıklı mı?

BCA Research’ün Baş Küresel Stratejisti Peter Berezin, yatırımcıları ekonomideki durgunluğa karşı koruyacak varlıkları belirledi. Önde gelen kripto para karşıtı Berezin, Bitcoin’e tam bir aldatmaca olarak bakıyor. Ayrıca Bitcoin’in pratik uygulamaları olmadığını savunuyor.

Pin

Berezin, ekonomideki bir gerileme sırasında kendini korumanın bir yolu olarak temel tüketim ürünlerine ve sağlık hizmetlerine yatırım yapılmasını tavsiye ediyor. Berezin, tüketicilerin isteğe bağlı olan şeylere kıyasla nispeten daha iyi yapacakları görüşünde.

Peter Berezin’in durgunluk analizi

Berezin’e göre ABD büyük olasılıkla bir durgunluk yaşamıyor. Kendisine göre ancak ABD’nin Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu bunu ilan ettiğinde bir resesyondan söz edebiliriz. ABD’nin ikinci mali çeyrek GSYİH’sinin ardışık çeyreklerde negatif büyüme göstermesinden bu yana, ABD’nin bir resesyonda olup olmadığı konusunda önemli tartışmalar oldu. Beyaz Saray ve Fed başkanı Jerome Powell’a göre, ekonominin geri kalanı resesyona giremeyecek kadar iyi performans gösteriyor. Öte yandan, pek çoğu, terimi kendi hikayelerine uyacak şekilde değiştirdiklerini iddia etti.

Pin

Berezin’in bakış açısı Beyaz Saray’ınkiyle çok daha uyumlu ve işgücü piyasasının gücünün ve işsizlik oranının ekonominin resesyonda olmadığına işaret ettiği yönünde. Bu nedenle, bir durgunluğa dayanacak varlıklara sahip olmak gerekli olmayabilir. Berezin, Fed’in yumuşak bir iniş gerçekleştiremeyeceği görüşünde. ABD’de yumuşak bir inişin hiçbir zaman etkili bir şekilde gerçekleştirilmediğini iddia ediyor. Berezin, enflasyonun %4’e ulaşacağını tahmin ediyor.

Berezin, Powell’ın Eylül ayındaki FOMC toplantısında faiz oranlarında istisnai olarak önemli bir artış göreceğine dair iddiasına katılmıyor. Fed’in sonunda faiz artışını 25 baz puan veya muhtemelen 50’ye indireceğini tahmin ediyor.

ABD’nin ikinci mali çeyreği için GSYİH -0.9% olarak açıklandı

Veriler, art arda ikinci çeyrekte negatif büyümeyi gösteriyor. Birçok uzmana göre bu, durgunluğun genel tanımını karşılıyor. İlk çeyrek için GSYİH’nin gelişmiş tahmini -%1.4 olarak geldi. Ancak, bu tahmin %1.6’lık bir negatif büyümeye revize oldu.

Pin

Bu arada, Scion Capital’in kurucusu Michael Burry, Beyaz Saray’ı hasar kontrolü yapmakla suçluyor. Ayrıca, Stanford Üniversitesi’nden John Cochrane, NBER’in genellikle bittikten sonra bir durgunluk ortaya koyduğunu söylüyor.

Ancak, durgunluk kripto yatırımcıları için fırsatlar sağlıyor. Kripto analisti Gareth Soloway’e göre, piyasa başlangıçta durgunluk korkuları nedeniyle düştü. Düşen dolar ve Fed’in yeni bir faiz artırımı olasılığının azalması nedeniyle fiyatlar hızla yükseldi.