Efsane Yatırımcı: En Kötüsü Geliyor! Bitcoin…

Kuantum Fonu’nu kuran efsanevi yatırımcı Jim Rogers, daha fazla ayı piyasasının geleceği konusunda uyarıyor. Peki Rogers bu ortamda Bitcoin öneriyor mu?..

Jim Rogers hayatının ‘en kötü’ ayı piyasasını göreceğini söylüyor

Ünlü yatırımcı Jim Rogers, yakın tarihli röportajda, hayatının “en kötüsü” olacak ayı piyasası hakkında uyardı. Bu arada Rogers, Quantum Fund ve Soros Fund Management’ın kurucu ortağı olan George Soros’un eski iş ortağıdır. Şu anda bir ayı piyasasında olduğumuzu belirterek, en kötüsünün henüz gelmediği konusunda alarm veriyor:

Daha fazla ayı piyasası geliyor… Bir sonraki hayatımın en kötüsü olacak.

Pin

“2008 yılı çok fazla borç yüzündendi, şimdi çok daha kötü”

Rogers, 2008’de “çok fazla borç sorun olduğunu” anlatırken, o zamandan beri borcun katlandığını vurguluyor:

Borç her yerde fırladı, bu yüzden bir sonraki ayı piyasası korkunç olmalı. Nasıl korkunç bir ayı piyasası olmasın… Yani, ABD 2009’dan beri borcunu birkaç kat artırdı. Japonya, aman Tanrım, Japonya’nın borcunu bile sayamıyorlar. Dünyanın birçok ülkesinde borç giderek artıyor ve yükseliyor… 2008 yılı çok fazla borç yüzündendi, şimdi çok daha kötü.

Pin

Rogers, yukarıdaki ortamın neden olacağı felaketi detaylandırdı:

Birçok hisse %70, %80, %90 değer kaybedecek. Tabii ki, bu olacak. Sadece ne zaman olduğunu bilmiyorum.

Ayrıca, “büyük sorunlarımızın üzerinden 13 yıl geçti ve bu, Amerika tarihindeki en uzun süredir” diyerek, “tarihi temelde zaten gecikmiş olduğunu” da sözlerine ekliyor.

Jim Rogers büyük kayıpların olacağını söylüyor: Bitcoin faydalı olacak mı?

Yukarıdaki makro tarifin ardından, Rogers’ın beklentileri daha da kötüleşiyor. Ünlü yatırımcıya göre bu süreçte devasa kayıplar olacak:

Çok yüksek değerlemelerimiz var, inanılmaz derecede borcumuz var, çok sayıda yeni yatırımcımız geliyor. Bu benim ilk rodeom değil. Bu filmi görmüştüm. Nasıl çalıştığını biliyorum. Hepsi çok para kaybedecek. Umarım onlardan biri değilimdir.

Pin

Dolar dominansını kaybediyor

Rogers, ABD dolarının hakimiyetini kaybedeceği görüşünü de yineleyerek, “Rusya-Ukrayna savaşı onu hızlandırdı” dedi. Tecrübeli yatırımcı şunları anlattı

Dünyanın uluslararası değişim aracının tarafsız olması gerekiyor – herkes onunla istediği her şeyi yapabilir. Ancak ne yazık ki Washington bu kuralları değiştiriyor. Washington iyi diyor, eğer seni sevmiyorlarsa, ABD dolarını kullanamazsın ve insanlar ‘bir dakika, uluslararası bir değişim aracının tarafsız olması gerekiyor’ diyor. Çalışması gereken yol bu değil.

Pin

ABD hükümetinin, sizi beğenmezse “paranızı sizden alacağını” gösterdiğini iddia etti. Rogers şunları vurgulayarak, “birçok insanın mal varlığına, beğenmedikleri için ABD tarafından el konuldu” dedi:

Pek çok ülke, hatta müttefiklerimiz bile, şimdi (ABD doları ile) rekabet edecek bir şey arıyor çünkü bu onların başına gelebilir, bilirsiniz, birdenbire Washington sizin bitirdiğinizi söyleyebilir.

Jim Rogers, Bitcoin öneriyor mu?

Rogers ayrıca Bitcoin hakkında yorum yaparak herhangi bir BTC almadığını doğruladı. Kripto para birimi bir para birimi olarak başarılı olursa, hükümetlerin rekabeti sevmemeleri nedeniyle Bitcoin’i yasaklayacakları görüşünü yineledi. Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, Bitcoin şu anda 24.000 dolardan işlem görüyor.