Ekonomist Bitcoin ve Altın İçin Tarih Verdi: Bu Seviyeler Geliyor!

Ünlü ekonomist Selçuk Geçer; altın, Bitcoin ve genel olarak kripto para piyasasına yönelik en son yorumlarını aktardı. Varlıklar için tahminlerini paylaşan Geçer, tarih de verdi. İşte detaylar…

Selçuk Geçer: Altının sıradaki yönü neresi?

Selçuk Geçer, öncelikle altın için beklentilerini paylaştı. Uzman isim daha önce FED toplantısında faiz kararının ardından değerlendirme yapmıştı. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere ABD Merkez Bankası (FED), 75 baz puanlık bir faiz artırımı gerçekleştirdi. Geçer, o sırada bu seviyenin yüksek olduğunu belirtti. Ancak yine de, piyasadaki korkunun altında kaldığını aktardı. Piyasada korkulan seviye, 100 baz puan idi. Geçer’e göre 25 puanlık fark önemli gözükmese de, piyasayı psikolojik açıdan ciddi bir şekilde etkileyebilirdi.

Pin

Geçer, bunun ardından, daha olumlu bir hava oluştuğuna dikkat çekti. Ons altının 1.800 doların kıyısına geleceğini doğru tahmin etti. “Koşullar bu şekilde devam ettiği müddetçe altında rekor bekliyorum” diye ekledi.  Geçer ayrıca faiz kararı sonrası altında yükseliş beklentisi ile gündeme gelmişti. Bu açıdan da haklı çıktı. Selçuk Geçer’e göre durum böyle devam ederse, 2023’ün ilk çeyreğine kadar 2.300 dolar seviyesi kaydedilebilir. Geçer, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

2023 ilk çeyreğe kadar 2200 ile 2300 dolar arasında olacak. Sonbahar aylarında gram altın 1500 TL olacak.

Bitcoin ve kripto paralar için sırada neler var?

Son olarak Bitcoin ve kripto para piyasasından bahseden Geçer, altın piyasasındaki son değişimlerle paralel bir şekilde BTC’nin de yükseldiğine dikkat çekti. BTC’nin teknik ve temel veirleri iyi kullandığını belirtti. Genel olarak kripto piyasasının oturmuş bir piyasa olmadığını, ancak büyük bir piyasa olduğunu aktardı. Bu açıdan, potansiyelinin de yüksek olduğunu düşünmekte ve gelecekte “çok fazla” konuşacağımız alanlardan biri olarak tanımlıyor.

Pin

BTC’nin 18.000 doların altına inmemesi durumunda yavaş yavaş toparlanacağı ve 35-36 bin doların görülebileceği görüşünde. ETH’de hareketliliğin biraz daha hızlı olabileceğini düşünmekte. Ancak enflasyonun ABD’de çok yüksek gelmesi durumunda piyasalarda sert satış baskısının devreye gireceğini söylüyor. Buna çok ihtimal vermese de, böyle bir durumda BTC’nin ve kriptoların olumsuz etkileneceğini belirtiyor. Geçer’in bu yöne dikkat çekmesinin ardında, enflasyonun yüksek gelmesi durumunda artırılacak baz puanın 100’e çıkabileceği olasılığı yer alıyor.

Sonuç olarak uzman, BTC’de 18.000 dolar ila 35.000 ve 36.000 dolarlık kanala dikkat çekiyor. Genel olarak kripto paraların önümüzdeki 3-5 yıl içerisinde “inanılmayacak”, yüksek seviyeleri göreceğini düşünüyor.