Elektrik üretim amaçlı kullanılan doğal gaza %10 zam geldi

Investing.com – Elektrik üretim amaçlı kullanılan doğal gaza %10 zam yapıldı. Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ), resmi sitesinde Ağustos ayı fiyat tarifelerini yayımladı. Mesken ve sanayi abonelerinin tarifesinde değişiklik yapılmazken elektrik üretim amaçlı doğal gaz tarifesine %10 zam yapıldı. Böylece elektrik üretimi için kullanılan doğal gazın fiyatı metreküp başına 12,5 TL’den 13,75 TL’ye yükseldi.

En son Haziran ayında doğal gazda meskenlere %30, sanayi abonelerine ise %40 zam yapılmıştı. Temmuz’da fiyat artışı yapılmazken Ağustos ayının ilk zammı elektrik üretim amaçlı kullanılan doğal gaza yapıldı.

Pandemi sonrası arz yetersizliği ile başlayan enerji zamları tedarik sorunlarının artması ile büyüdü. Mart ayında ise Rusya ve Ukrayna arasında başlayan savaş petrol ve doğal gaz fiyatlarının ralli yapmasına neden oldu. Bu fiyat artışlarına döviz kurunun rekor seviyelere yükselmesi de eklenince yurt içinde yakıt fiyatlarına daha önce görülmemiş oranda zamlar yapıldı. Kışa doğru zamların devam etmesi bekleniyor.

Yazar: Necdet Erginsoy