Ethereum Classic Nedir? ETC Ne İşe Yarar?

ETC, 2016 Temmuz ayında piyasaya sürülen bir Ethereum sert çatallanmasıdır. ETC Classic aynı zamanda Ethereum’un miras zinciri konumundadır. Geliştiricileri ise haliyle orijinal ETH’nin de geliştiricileri olan Vitalik Buterin ve Gavin Wood’dur. Bu makalemizde Kriptokoin.com olarak “Ethereum Classic nedir?” sorusuna yanıt vereceğiz. Bunlara ek olarak proje hakkında merak edilen tüm konulara değineceğiz.

Ethereum Classic Nedir? ETC Ne İşe Yarar?

ETC’nin ana işlevi, merkeziyetsiz uygulamaları DApp’leri barındırma ve destekleme becerlerine sahip bir akıllı sözleşme ağı olmasıdır. Platformun yerel Tokenı ETC’dir. Ethereum Classic, iki ağın teknik yol haritalarının zamanla birbirinden daha farklı yönlere gitmesinden beri kendini Ethereum’dan ayırmaya çalıştı. Ethereum Classic ilk olarak 3,6 milyon ETH’nin çalınmasıyla sonuçlanan, büyük bir hack olayı yaşadı. Bu olaydan sonra var olan Ethereum Blok zinciri ağını korumaya çalıştı. Bu nedenle Ethereum Classic’in en temel amacı, DAO hackine yapay şekilde karşı koymadan Ethereum blok zincirinin verilerini orijinal haliyle koruyabilmektir.

Ethereum Classic neden farklı?

Ethereum Classic öncelikle, ana Ethereum ağının fikrine katılmayanlar tarafından ilgi gören bir miras ağıydı. Fakat o dönemden bu zamana, yatırım şirketi olan Grayscale CEO’su Barry Silbert gibi büyük yatırımcıların da içerisinde bulunduğu önemli bir destek kitlesi elde etti. Gönüllü bir organizasyon olarak ETC’nin geliştiricileri, ağı kâr amacı güden bir varlığa çevirmeyi hedeflemiyor. Kullanıcılar, Ethereum’da olduğu gibi işlem ücretleri öder. Madenciler, PoW madencilik algoritmasına göre yaptıkları işe bağlı olarak Coin toplar. Birçok geliştirici ölçeklenebilirlik çözümleri gibi gelecek geliştirmeler adına çalışmaya devam ediyor olsa da Ethereum’un tüm bunların aksine PoS konsensüs algoritmasına geçme planı yok.

ETC nasıl satın alınır?

ETC ile işlem yapılan en büyük borsalar arasında; Binance, OKX, CoinW, Bybit vardır. Coin satın almak için ise aşağıdaki adımlar izlenebilir:
Öncelikle ilk adım olarak seçtiğiniz ETC listeleyen borsanın web/mobil uygulamasına erişim sağlayın. Hesap açma adımlarını tamamlayın. Daha sonra kimlik doğrulama ve onay sürecini tamamlayın. Diğer adım olan para yatırma adımlarını takip edin. Son adım olarak ise istediğiniz bakiye tutarınca ETC seçin ve alım emri oluşturun. Güvenilir hesaplarınızda saklayın.