Ethereum Merge Riskleri: Beklenmedik Forklar Görecek Miyiz?

Crypto Pragmatist bülteninin kurucusu ve kripto gözlemcisi Jack Niewold, Ethereum merge’ün küresel Blockchain topluluğuna getirdiği olası riskler ve fırsatlar hakkındaki düşüncelerini paylaşmak için Twitter’a gitti.

Ethereum merge iç savaşa neden olabilir mi?

Niewold’un konusuna göre, Eylül 2022’deki merge ile ilişkili üç grup risk var.

  • Teknolojik riskler
  • Lojistik riskle
  • Fork riskleri

Teknik riskler çoğunlukla PoS’tan PoW’a geçişin beklenmeyen teknik sonuçlarıyla ilgilidir. Yani, tüm ağ duraklayabilir. Böylece mühendislerin Ethereum’u (ETH) yeniden başlatmasına olacak. Niewold bunun “dünyanın sonu” olmayacağının altını çiziyor.

“Lojistik” riskler, Ethereum merge’ün bir kez daha ertelenme olasılığını içerir. Web3‘teki her büyük yükseltme gibi, merge’ün tarihi birkaç kez değişti.

Aynı zamanda, olası fork ile ilişkili riskler, ağ katılımcıları için en tehlikeli olanıdır. Bu, iki paralel Blockchain ile sonuçlanacaktır. Birincisi PoS konsensüsü üzerinde çalışacak, ikincisi ise PoW üzerinde aktif kalacaktır. Bu nedenle, USDT veya USDC gibi merkezi stablecoin’ler, “kriptoda iç savaş” ile iki “eşit” versiyona sahip olacak. Niewold, Ethereum’un (ETH) PoW sürümünün medya kapsamı, geliştirici etkinliği ve fiat ağ geçitlerinden yoksun olacağı için böyle bir sonun “lojistik olarak olası” olmadığını söylüyor. Vitalik Buterin’in bu konudaki açıklamaları Kriptokoin.com‘da aktardık.

Kaos beklemeli miyiz?

Tahminlere göre, büyük isimler “modası geçmiş” PoW Ethereum’u geliştirmekle ilgilenmeyecek. Bu nedenle topluluk “fork risklerini” abartmamalı. Ancak, bu belirsizlik büyük merge öncesi satışlara neden olmakta. Bu nedenle, yatırımcılar ve trader’lar Eylül 2022’nin ortalarında temkinli olmalıdır. Bu arada, merge testnet aktivasyonunun, Bellatrix’in geç testnet güncellemesinden iki hafta sonra, 19 Eylül 2022’de gerçekleşmesi bekleniyor.

Pin

Ethereum merge madencileri nasıl etkileyecek?

Ethereum madencileri, merge’ün tamamlanmasının ETH madenciliğini sonlandıracağını biliyor. Ayrıca, ETH ağında gerçekleştirilen tüm işlemler doğrulayıcılar (validatör) tarafından alınacaktır. Ayrıca, PoS Blockhain’in statükosuna dayanarak, bu doğrulayıcılar yaptıkları her çaba için ödül kazanacak.

ETH madencilerinin Bitcoin madenciliğine geçme seçeneği var ancak fikirle ilgili bir sorun da var. Bunun her iki kriptonun da madencilik sistemleriyle ilgisi var. Ethereum madencileri madencilik işlemlerini gerçekleştirmek için GPU’ları kullanırken, Bitcoin madencileri ise ASIC’i kullanır. Uyumluluk sorununun ortaya çıktığı yer burasıdır. Merge sonucunda, ETH madencilerinin tek bir seçeneği olacak: merge’den önce önceki miktarlarının bir kısmını almak. Ayrıca, satacakları için artık GPU’larına sahip olmayacaklar.