Euro Bölgesi’nde enflasyon öncü göstergeleri düşüşe işaret ediyor

Investing.com – Euro Bölgesi’nde üretici enflasyonu rekor seviyeden geriledi.

Yıllık bazda %37,2 oranında rekor yükseliş gösteren üretici fiyat endeksi, Mayıs’ta %36,2’ye gerilemesinin ardından Haziran’da %35,8’e indi ve üst üste ikinci ayda da geriledi.

Bölge enflasyonunun öncü datası olan ÜFE, tarafında son ayda %1,1 oranında artış oldu, fakat yılık bazda zirveden düşüş yaşanması iyimser beklentileri artırdı.

Perakende satışlardaki düşüş ise dikkat çekti. Satış tarafındaki canlılığı ölçen gösterge son ayda %1,2 azaldı ve yıllık bazda %3,7 azalarak Ocak 2021 sonrası en sert düşüşü yaşadı.

ÜFE ve perakende satışlardaki düşüş ne anlama geliyor?

ÜFE, tüketiciye varmadan önce üreticinin maliyetini gösterir. Yıl içinde tarihi yükseliş yaşanmasının ana sebebi enerji ve gıda olurken son iki ayda maliyetlerin yıllık artış oranında azalma olması tüketiciye yansıtılacak oranın da düşük kalacağı beklentisini sağlar.

Perakende satışlar hem firmaların elindeki malın ne kadarını sattığını hem de tüketicinin satın alma isteğini yani piyasadaki aktif durumu gösterir. Satın alma isteği talep enflasyonunun da yüksek olduğu anlamına gelir. Son ayda satışların düşmesi sektördeki canlılığın azaldığı, tüketicinin alım yönlü davranmadığı olarak algılanır.

Euro Bölgesi’nde küresel enflasyona bağlı görülmemiş seviyeye çıkan maliyetler nedeniyle bu yıl hem hizmet hem üretim hem de tedariklerde ciddi zayıflama var. Fakat bölge ekonomisi ikinci çeyrekte beklentilerin oldukça üzerinde büyüme gösterdi.

Yazar: Necdet Erginsoy