Fed yetkililerinin şahin yorumları ve Pelosi ziyareti, doların yükselmesine neden oldu

Yazar – Peter Nurse

Investing.com – Fed yetkilileri faiz artırımlarının devam edeceğine işaret ettikten sonra ABD doları Çarşamba günü yükseldi. Artan jeopolitik gerilimler de doları destekliyor.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, 105,03 ile bir haftanın en düşük seviyesine indikten sonra %1 değer kazandı ve ardından %0,1 artışla 106,263’e yükseldi.

Salı günü paylaşılan veriler, Haziran ayında ABD’de iş açığının beklenenden daha büyük bir düşüş yaşadığını gösterdi. Cuma günü de resmi istihdam raporu paylaşılacak.

Bununla birlikte ABD iş gücü piyasasındaki bu zayıflama işareti, Fed politikacılarını, merkez bankasının agresif parasal sıkılaştırma politikasını gevşetmenin zamanı olduğuna ikna etmeye yetmedi.

Güvercin olarak bilinen San Francisco Fed Başkanı Mary Daly ve Chicago Fed Başkanı Charles Evans’ın da içinde olduğu üç yetkili, ekonomik faaliyette ciddi yavaşlamaya neden olma potansiyelleri olsa da büyük faiz artırımlarının rafa kaldırılmadığına işaret etti.

Bu yorumlar, ABD Hazine getirilerinde artışa yol açtı. ABD’nin 2 yıllık getiri oranı tekrar %3 üzerine çıkarak dolar endeksinin de yükselmesini sağladı.

Ayrıca ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin, Çin’in hâlâ hak iddia ettiği bir bölge olan Tayvan’ı ziyareti sonrasında dolar için güvenli liman talebi de arttı.

Pelosi, 25 yıldır adayı ziyaret eden en yüksek profilli ABD yetkilisi ve oradaki varlığı, Sino-ABD arasındaki ilişkileri daha da germe riski taşıyor.

ING analistleri, “Bu yeni jeopolitik olayın nasıl gelişeceğini tahmin etmek zor. Şimdilik biz, bu durumun bugün veya sonraki günlerde dolarda artış yönlü bir düzeltmeyi tetikleyebileceğini vurguluyoruz.” dedi.

Yenin, pandeminin ilk günlerinden bu yana gördüğü en güçlü dört günlük rallinin ardından geçen hafta para birimindeki yükselişin durmasıyla birlikte Hazine getirilerindeki artışın da etkisiyle USD/JPY %0,1 artarak 133,25 oldu.

Euro Bölgesi’nin ÜFE ve perakende satış verileri öncesinde EUR/USD %0,1 düşüş yaşayarak 1,0155’e gerilerken İngiltere Merkez Bankasının faizleri %0,5 artırarak %1,75’e çıkarmasının beklendiği toplantı öncesinde GBP/USD ikilisi %0,1 değer kaybıyla 1,2167’den işlem gördü.

Bu artırım büyük oranda fiyatlandırıldı ve yatırımcıların ilgisi, faiz döngüsünün geleceğiyle ilgili merkez bankasının vereceği işaretlerde olacak.

AUD/USD %0,1 artışla 0,6927 olurken anakarada hizmet sektörü aktivitesinin Temmuz ayında beklenenden daha hızlı bir tempoda büyüdüğünü gösteren ankete rağmen USD/CNY 6,7537’de büyük oranda değişmedi.