Finans Efsanesi: En İyi Yatırım Altın ve Bunlar!

Çok satan kitaplardan olan “Zengin Baba Yoksul Baba” kitabının ünlü yazarı Robert Kiyosaki, piyasaya dair yeni açıklamalarda bulundu. “Bugünkü en iyi yatırım değeri” olduğuna inandığı şeyi tartıştı. Her açıklamasında olduğu gibi, daha fazla altın aldığını söyledi. İşte detaylar…

Kiyosaki’ye göre şu an en iyi yatırım altın mı?

Zengin Baba Yoksul Baba kitabının yazarı Robert Kiyosaki, değerli metalin günümüzde en iyi yatırım değeri olduğunu belirterek yatırımcıların gümüş almasını önerdi. Zengin Baba Yoksul Baba, Kiyosaki ve Sharon Lechter tarafından ortaklaşa yazılan 1997 tarihli bir kitaptır. Altı yılı aşkın bir süredir New York Times’ın En Çok Satanlar Listesi’nde yer almaktadır. Kitabın 32 milyondan fazla kopyası var. 109’dan fazla ülkede 51’den fazla dilde satıldı.

Pin

Kiyosaki yakın bir zamanda attığı tweet’te, kendisine sorulan bir sorudan bahsetti. Uzmana göre soruda, “bugün yatırım açısından en iyi değere sahip olan varlık hangisi?” ifadeleri yer alıyor. Cevabın gümüş olduğunu söyleyerek altının fiyatının 1.700 doların üzerine çıktığını ancak gümüşün 20 dolara düştüğünü belirtti. Kiyosaki, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

“Kağıt altın veya gümüş ETF’lerine (borsada işlem gören fonlara) dokunmuyorum. Sadece gerçek altın veya gümüş para istiyorum. Gümüş, endüstriyel değerli bir metaldir. Altın öyle değil. Benim sözüme aldırmazsanız, kıymetli metalleri inceleyin. Neden ‘gümüş satın al’ diyorum? 25 dolara herkes bir miktar gümüş satın alabilir. Ama benim sözüme aldırmayın. Dersinize çalışın. Zengin olun. aptal olmayın.”

Kiyosaki, daha önce de gümüş alımını önermişti

Bu, ünlü yazarın gümüşü önerdiği ilk sefer değil idi. Temmuz ayında, ABD tahvil piyasasının çökmekte olduğu belirtti. Bunun “1788’den bu yana en büyük tahvil çöküşü” olduğu konusunda uyardı. Ünlü yazar ayrıca, hisse senetleri ve tahvillerin çökmekte olduğunu aktardı. Bir depresyon ve sivil huzursuzluğun geldiği konusunda ikazda bulundu. Ayrıca, enflasyonun “daha büyük buhrana” yol açabileceği konusunda uyardı. “Artık daha fazla altın, gümüş alıyorum ve Bitcoin’in daha da düşmesini bekliyorum” diye ekledi.

Pin

Ayrıca Kiyosaki dipten Bitcoin satın almak için bekliyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere bu ayın başlarında nakit pozisyonunda olduğunu belirtti. Varlık fiyatları düşerken Bitcoin almayı beklediğini söyledi. Bu durumun “dünyadaki en büyük satış” olacağına inanmakta. Ayrıca satın almadan önce BTC’nin “1.100 doları test etmesini” beklediğini söyledi. Yazım sırasında Bitcoin, yüzde 0.6’lık bir düşüş ile 23.830 dolardan işlem görüyor. Son 7 günde, yüzde 6 kadar yükseldi.