Fiyat İstikrarı Komitesi, konut piyasasındaki fahiş fiyatlara karşı tedbirlerini artıracak

Investing.com – Fiyat İstikrarı Komitesi, dün Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati liderliğinde 6. toplantıyı gerçekleştirdi. Toplantıda güncel enflasyon gelişmeleri ve son dönemde enflasyona etki eden unsurlar ele alınırken, başta gıda ürünlerinde olmak üzere arz güvenliğini güçlendirilen stratejik ürünlere yönelik çalışmalar ve konut piyasasına yönelik alınan tedbirler dâhilinde gelinen son durum değerlendirildi.

Komite, önümüzdeki Ekim dönemine yönelik tarımsal ürünlerin temel girdilerde arz-talep dengesinin sağlanmasına; konut piyasasında fiyat mekanizmasını bozan adımlara karşı alınabilecek tedbirler üzerinde çalışılmasına; ayrıca Türkiye Ekonomi Modeli kapsamında ithalata bağımlılığı azaltıcı yatırımlara hız vermek ve üretim, ihracat ile istihdamı artırmak amacıyla Organize Sanayi Bölgelerinin geliştirilmesine ve desteklenmesine yönelik adımların atılmasına karar verildiğini açıkladı.

Konut piyasasında fiyat mekanizmasını bozan adımlara karşı nasıl tedbirler alındı?

Konut satışlarında ilk defa ev sahibi olacaklar ve döviz bozarak konut alacaklar için faiz oranları düşürüldü. Toplu konut yapımına ağırlık verileceği belirtildi ve bu konuda Eylül ayında Cumhurbaşkanının müjdeyi vereceği  ifade edildi. Kiralık konutlarda ise kira artış oranının %25’i aşmaması noktasında kota konuldu. Ayrıca haksız rekabete yol açma konusunda gelen şikayetlere göre bazı firmalara soruşturma açıldı.

Yazar: Deniz Engin