Gözler yarın açıklanacak enflasyon oranında

Investing.com – Yurt içi piyasalar yarın açıklanacak Temmuz ayı enflasyon verisini bekliyor.

Dün açıklanan İstanbul enflasyonu %99,11 ile 24 yılın zirvesine çıktı. Beklentiler Haziran’da %78’i aşan yurt içi enflasyonun %80’nin üzerine çıkması yönünde.

TCMB Başkanı Şahap Kavcığlu, geçen hafta yılın 3. enflasyon raporu sunumunu yaptı. Yer alan sunumda gösterilen grafikte Eylül-Ekim dönemi %80 üzerine işaret ederken yıl sonu kapanışı %60,4 olarak belirlendi. 2023 yıl sonu beklentisi ise %19,2.

Kavcıoğlu, yaptığı sunumda enflasyonun bu aydan itibaren yavaşlama sinyalleri verdiğini ve yılı tahmin edilen %60,4’ün de altında kapatacağını ön gördüklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da dünkü kabine toplantısının ardından yaptığı konuşmada enflasyonda yavaşlama işaretlerinin görüldüğünü Şubat-Mart gibi düşüşün hissedileceğini söyledi.

ÜFE %138 ile 27 yılın zirvesinde

Üretici enflasyonu Haziran’da %138,31’e çıkarak 1995 yılı sonrası en yüksek seviyeyi gördü. Maliyetlerde en büyük pay akaryakıtta olurken son ayda petrol fiyatlarındaki düşüşün yurt içi akaryakıt fiyatlarına ilerleyen aylarda yansıması bekleniyor.

Döviz kuru rekor seviyeye yaklaştı

Enflasyondaki yükselişin etkenlerinden olan döviz kuru bu yıl %35’e yakın yükseldi. Dolar/TL 17,90’lı seviyelerde işlem görüyor. Temmuz ayı hareketinin de ithal maliyetlerde kendini göstermesi bekleniyor.

Yazar: Necdet Erginsoy