Gün Öncesi: DraftKings, istihdam raporu, işsizlik oranı

Yazar – Liz Moyer

Investing – Temmuz ayı istihdam raporu öncesinde hisse senetleri Perşembe günü pek hareket etmedi.

Günün erken saatlerinde İngiltere Merkez Bankası (BoE), 27 yıldır yapmadığını yaparak faizleri yarım baz puan artırdı. Cuma günü paylaşılacak olan ABD’nin istihdam raporunun, Haziran ayında daha yavaş büyüme göstermesi ancak işsizlik oranının, Nisan raporundan bu yana %3,6 puanda sabit kalmış olması bekleniyor. Güçlü istihdam eğilimleri merkez bankacıları için teşvik edici sinyallerdir ve Eylül toplantısına kadar Fed bu eğilimleri yakından izleyecek.

Analistler son günlerde Fed’in Haziran ve Temmuz aylarında yaptığı 0,75 puanlık agresif faiz artırımlarını azaltmaya başlayacağı ihtimalini değerlendiriyor ancak son zamanlarda Fed’in üst düzey yetkilileri bu fikirden caydırmaya çalışır gibi yorumlar yapıyor.

Kurumsal kazanç raporları gelmeye devam ediyor ve yatırımcıların beklediği bir sonraki büyük grup perakendeciler. Yatırımcılar, özellikle okul alışveriş sezonuna ve nihayetinde birkaç ay içinde tatil sezonuna doğru giderken tüketici harcamaları hakkında şirketlerin söyleyeceklerini bekliyor.

Bugün piyasaları etkileyebilecek üç gelişme:

1. DraftKings kazanç raporları

DraftKings Inc’in (NASDAQ:DKNG) 435 milyon dolar gelirle 76 sent hisse başına zarar bildirmesi bekleniyor. Massachusetts milletvekilleri kısa bir süre önce bu eyalette spor bahislerini onayladı.

2. Temmuz ayı istihdam raporu

Temmuz ayına ilişkin merakla beklenen istihdam raporu TSİ 15.30’da açıklanacak. Analistler, Haziran ayında 372.000 olan tarım dışı istihdamın geçen ay 250.000 artmış olmasını bekliyor.

3. İşsizlik oranı

Aynı zamanda işsizlik oranı da açıklanacak ve analistler bu oranın, dört ayın en yüksek seviyesi olan %3,6 puan olarak sabit kalmış olduğunu düşünüyor.