Hazine Bakanı, IMF’den borç alındığı iddialarına cevap verdi

Investing.com – Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye’nin IMF’den borç aldığına dair iddiaları bugün sosyal medya hesabından yalanladı.

İyi Parti Ekonomi Başkanı Bilge Yılmaz’ın katıldığı bir yayında IMF’den 6,5 milyar dolarlık borç alındığını söylemesi üzerine Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, IMF ile bu konuda bir anlaşma imza ya da program ilişkisine girilmediğini belirtti ve “Bu imkân, tüm üye ülkelerin kullanımına açılmış bir kaynaktır. Türkiye’nin IMF’den borç aldığına ilişkin açıklamalar gerçek dışıdır.” dedi. Bakan Nebati, bu hususlarla ilgili 26 Ağustos 2021’de yapılan  basın duyurusunu da tekrar paylaştı.

26 Ağustos 2021 tarihi basın duyurusunda ne denildi?

IMF’nin 23 Ağustos 2021 tarihinde Kovid salgını nedeniyle üye ülkeleri desteklemek amacıyla toplam 650 milyar dolar tutarında koşulsuz rezerv desteği sağladığı belirtildi. Bu desteğin sadece Türkiye’ye değil birçok ülkeye yapıldığının altı çizilerek ABD’ye 112,9 milyar dolar, Almanya’ya 36 milyar dolar, Güney Afrika’ya 4,15 milyar dolar rezerv imkânı sağlandığı; Türkiye’ye ise IMF’deki kota payına karşılık gelmek üzere 6,3 milyar dolar tahsis edildiği ifade edildi.

Yapılan duyuruda IMF ile bu konuda bir anlaşma imzalanmadığı ya da program ilişkisine girilmediği ve bu imkânın tüm üye ülkelerin kullanımına açılmış bir kaynak olduğu vurgulandı.

Yazar: Necdet Erginsoy