Hazine Bakanı Nebati: “Türkiye Ekonomi Modelimiz meyvelerini bugün verdiği gibi yarın da vermeye devam edecek”

Investing.com – Pandemide rekor düşüş yaşayan ancak sonrasındaki yükselişini aralıksız sürdüren sanayi üretimi Haziran’da yıllık %8,5 artarak seriyi korudu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bugün açıklanan sanayi üretimini değerlendirdi ve son sekiz çeyrekte devam eden yükselişin Yeni Ekonomi Modelinin bir meyvesi olduğunu belirtti.

Küresel ölçekte ekonomik koşulların zorlaştığı dönemde sanayi üretiminin piyasa beklentilerinden de iyi geldiğini belirten Bakan Nebati, Haziran ayındaki yükselişle beraber ikinci çeyrekte sanayi üretimi artışının %9,4’e ulaştığını söyledi.

Aynı dönemde yıllık sanayi üretiminde Euro Bölgesi ve İngiltere %2,4, Çin %3,9, %4,16 artış gösterirken Almanya %0,5 oranında düşüş kaydetti. Türkiye ise pozitif ayrışma gösterdi.

Değerlendirmesinde, sermaye malı üretiminde devam eden kuvvetli görünümün makine teçhizat yatırımları başta olmak üzere üretim potansiyelinde artışa işaret ettiğini de belirten Bakan Nebati,  “Ülkemizin kalkınmasını ve vatandaşlarımızın refahını önceleyen; yatırım, üretim, ihracat ve istihdam odaklı Türkiye Ekonomi Modelimiz meyvelerini bugün verdiği gibi yarın da vermeye devam edecek.” dedi.

Yazar: Necdet Erginsoy