Hazine Bakanı Nureddin Nebati: “Avrupa ülkeleri içinde akaryakıttan en az vergi alan ülkeyiz”

Investing.com – Sivil Tolum Kuruluşları ile yaptığı toplantıda konuşan Hazine ve Maliye Bakanı son günlerde hem kur korumalı mevduat hem de IMF’den borç alındığına dair açıklamalara tepki gösterdi ve bu ifadelerin vatanseverlikten uzak olduğunu söyledi. Enflasyon, cari açık ve akaryakıt fiyatlarındaki güncel durumu değerlendiren  Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin açıklamaları şöyle:

İhracat ve turizm gelirlerine rağmen enerji maliyeti nedeniyle cari açık arttı

2021’de 51 milyar ödediğimiz enerji ithalatı bu yıl 100 milyara doğru gidiyor. Rakamların bu kadar yükselmesinin nedeni küresel fiyatlardır. Ama enerjiyi çıkarırsak fazla verdik. Bu nedenle cari açığın sebeplerine de detaylı bakmak gerekir.

Ülkemiz son 20 yılda adeta çağ atladı

Ülkemiz son 20 yılda adeta çağ atladı. Hangi alana bakarsanız bakın bu gelişmeleri göreceksiniz. Kamu maliyesi disiplininden asla taviz vermedik. Bütçe performansımızın güçlü seyretmesine özel çaba sarf ettik. Son 20 yılda işçi, memur ve emeklimizin alım gücünü önemli ölçüde artırdık. Yılbaşından bu yana asgari ücreti %90’dan fazla artırmamızın bunun somut bir örneğidir.

“Recep Tayyip Erdoğan etkisi”

Enflasyon %79’a çıktı, ama ağırlıklı olarak küresel etkenler belirleyici oluyor enflasyonda. Sorunların giderilmesiyle normalleşme bekliyoruz. Bu noktada Cumhurbaşkanının üstün liderlik vasfıyla tahıl sevkiyatı anlaşması, fiyatların düşmesini sağladı. Hububat fiyatları savaş öncesi seviyelere geriledi. Buna da açıkça uluslararası literatürde ‘Recep Tayyip Erdoğan etkisi’ diyorlar.

Enflasyonu yeneceğiz

Hızlı fiyat artışı karşısında vatandaşımızın yaşadığı sıkıntıların farkındayız. Enflasyonu yeneceğiz, bu kapsamda vatandaşımızı fiyat artışlarından korumak amacıyla vergilerde düşüş sağladık. Doğal gazdaki sübvansiyona devam ediyoruz. Kira sözleşmelerinde %25 kotası uyguladık. Gıdadan tarıma birçok alanda desteklerimiz devam ediyor.

Avrupa ülkeleri içinde akaryakıttan en az vergi alan ülkeyiz

Pompa çıkış fiyatlarını görüyorsunuz. Her akşam haberlerde zamlardan bahsedildi, manşet oldu. Dünyadaki fiyatlar arttı, ancak Avrupa ülkeleri içinde akaryakıttan en az vergi alan ülkeyiz. Şimdi ise fiyatlar düşüyor ve umuyoruz ki daha da düşecek. Bu düşüş sadece pompa fiyatlarını değil cari açığı da azaltacaktır.

Yazar: Deniz Engin