Hazine Bakanı Nureddin Nebati: Enflasyondaki düşüş hissedilmeye başladı

Investing.com – Yurt içinde dün açıklanan enflasyon oranı yıllık %79,6’ya yükseldi. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, katıldığı bir canlı yayında hem enflasyonu hem kurdaki yükselişi hem de ekonomik verileri değerlendirdi.

Enflasyonun engellenmesi yönünde önemli adımlar attıklarını ve piyasanın son iki aydır bunu hissettiğini belirten Hazine Bakanı, Temmuz’da aylık %2,37 olan enflasyonun Ağustos’ta bir miktar daha düşük olacağını, Aralık ayında olağanüstü bir durumla karşı karşıya kalınmazsa, petrol fiyatlarının gevşemesi ve baz etkisiyle düşüş trendine girilmiş olacağını belirtti.

Hazine Bakanı, enflasyondaki düşüşün zaman almasının sebebinin ise büyümeden vazgeçilmemesi olduğunu belirtti.

Döviz kurundaki yükseliş için Aralık’taki yükselişin manipülasyon, şu andaki yükselişin ise enflasyondan kaynaklandığını dile getirerek “Aralık’taki 18 seviyesi ile bugünkü 18 seviyesi aynı değil.” dedi.

Swap anlaşmaları ve yatırımların sürdüğünü, ülkeye sermaye girişinin de arttığını belirterek “Geçen haftadan itibaren rezervler artış var. Bu hafta ve gelecek hafta rakamlarını takip edin. Türkiye’ye para akışı hızlandı, bundan sonra da devam edecek. Nereden geldiğinin bir önemi yok, Türkiye güvenilir bir ülkedir.” dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, haftalık istatistikleri bugün 14.30’da açıklayacak.

Dün gün içinde 18,08’e yükselen dolar/TL bugün 17,97’den işlem görüyor.

Yazar: Necdet Erginsoy