İddia: Akbank, Bu Bitcoin Borsasını Satın Alabilir!

Kripto para piyasasında kurumsal gelişmelerin yaşanmadığı gün sayısı oldukça az. Bu konudaki en son haber Türkiye’den geldi. Bir iddiaya göre Türkiye’nin en büyük bankalarından biri olan Akbank, bir Bitcoin borsasını satın almaya hazırlanıyor. İsmi açıklanmayan 2 kaynaktan geldiği iddia edilen olay, Türk kripto topluluğunda büyük bir heyecan yarattı. İşte detaylar…

Akbank, bu Bitcoin borsasını satın alabilir

İlgili iddiayı gündeme getiren iki kaynak, bir finans platformuna konuştu. İki kaynağın aktardığına göre Akbank, Bitcoin borsası Stablex’i satın almak istiyor. Hatta iki şirket arasındaki görüşmeler tüm hızıyla devam ediyor. Bununla birlikte kaynaklar, iki şirketin yakın zamanda bir anlaşmaya varmasının da mümkün olduğunu iddia ediyor. Ancak, anlaşmanın ne kadar büyük olacağı konusunda çekimser bir duruş sergiliyorlar. Buna göre iki kaynak da anlaşmanın neleri kapsayacağı konusunda yorum yapmamayı tercih etti. Yani Akbank’ın kripto para borsası Stablex’in ne kadarını satın alabileceği belirsizliğini koruyor. Eğer iddia doğruysa Akbank, Bitcoin borsasının tümünü veya bir kısmını satın alabilir.

Pin

Aslında BTC borsası ve Akbank arasındaki etkileşim yeni bir şey değil. Hatta ilk etkileşim, 2021’in Mayıs ayında ortaya çıktı. Olay, 2011 ila 2017 yılları arasında Akbank’ta COO pozisyonunda çalışan Turgut Gunay ile ilgiliydi. 2011’de Genel Müdür yardımcısı olarak Akbank’ta çalışmaya başlayan Gunay, 2017 yılında görevini bırakma kararı aldı. Turgut Gunay, 2021’in Mayıs ayında Bitcoin borsası Stablex’in CEO’su olarak işe başladı. Bu nedenle, iddiaların arka planında Gunay ve Akbank ilişkisinin yer alıyor olması oldukça mümkün.

Türkiye’de kripto para benimsenmesi artıyor

Son raporlara göre Türkiye’de 8 milyonun üzerinde kripto para ile işlem yapan kullanıcı var. Bununla birlikte, 2021’e göre kriptolar hakkında duyum alan kişilerin sayısı %11 arttı. Sadece bu da değil. Kripto para birimlerini kârlı bulanların sayısı da her geçen yıl artış gösteriyor. Bu geniş bir benimsenmenin sinyalini vermesi nedeniyle önem arz ediyor. Ek olarak, Türk yatırımcıların fonlarını yatırdığı kripto paralar da dikkat çekiyor. Türkiye’deki kripto yatırımcılarının favori kripto para birimleri arasında Bitcoin lider konumda yer alıyor. Bitcoin’i Ethereum, Dogecoin, Tether ve BCH gibi altcoin projeleri izliyor.

Pin

Kripto paralar, özellikle gelişmekte olan ülkelerde geniş bir yatırımcı tabanı buluyor. Bu ülkelerde yaşayan insanlar, kripto paraları gelir elde etme ve enflasyondan korunma yöntemi olarak görüyor. Böyle düşünmekte de haksız değiller. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, Shiba Inu’ya 2020 yılında 8.000 dolar yatırım yapan bir trader, bugün milyarder olarak yaşamını sürdürüyor. Ancak kripto para birimlerinin yüksek volatilitesi, birçok insanın birikimlerini kaybetmesine de neden olabiliyor.