İlk yarı kazancı beklentileri aşmasına rağmen Generali hisseleri düşüş yaşadı

Yazar – Scott Kanowsky

Investing.com – Assicurazioni Generali SpA (BIT:GASI) hisseleri, ilk yarı kazançlarında beklentileri aşmış olmasına rağmen düşüş yaşadı.

Şirket, belirtilen dönemde toplam net kârının, Mart ayında ayrılacağını söylediği Rusya operasyonlarındaki yatırımlarından dolayı yaşadığı 138 milyon euro’luk zararın da etkisiyle %9 düşüşle 1,4 milyar euro’ya indiğini raporladı.

Ancak bu rakam, 1,33 milyar euro olan tahminlerin üzerinde.

Sonuç raporunda en güçlü performans, Generali’nin hayat sigortası segmentinde. Bu bölümün faaliyet geliri, yeni işinin değerindeki artışın da etkisiyle %17,1 artışla 1,69 milyar euro’ya yükseldi.

Generali, 2021-2024’te hisse başına kazancında %6-8 arasında bir bileşik yıllık büyüme oranı elde etme planını doğruladı. Ayrıca önümüzdeki iki buçuk yıl içinde hissedarlara, 5,2-5,6 milyar euro arasında kümülatif temettü dağıtma vaadinde bulundu.

Ancak firma, ekonomideki genel durgunluk ve artan jeopolitik gerilimler nedeniyle görünümün zarar görebileceği konusunda uyardı.

“Küresel sigorta sektörü, yeni koronavirüs varyantlarının yanı sıra resesyona dönüşebilecek bir ekonomik durgunlukla ilgili endişelerden, enflasyon artışından ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini takiben artan risklerden etkilenebilir.”

Şirket, artan enflasyonla ilişkili maliyetleri azaltmak için hayat sigortası dışındaki birimlerinde fiyat artışı planı da dahil olmak üzere bu riskleri azaltmak için hareket edeceğini söyledi.

CEO Philippe Donnet de şirketin karşı karşıya olduğu belirsizliklere değindi ancak uzun vadeli stratejisine bağlı kalacağını belirtti.

“Önümüzdeki aylarda grubumuzun küresel bir sigortacı ve varlık yöneticisi olarak liderliğini pekiştirirken üç yıllık planımızı yürütmeye devam edeceğiz.”