İngiltere’de konut fiyatları 2021’den bu yana ilk kez düştü – Halifax

Yazar – Scott Kanowsky 

Investing.com – İngiltere’de konut fiyatları Temmuz ayında son bir yıl içinde ilk kez düşerek alıcıların daha yüksek faiz oranları ve artan enflasyonla karşı karşıya kalması nedeniyle ülkenin konut piyasasındaki faaliyetlerde potansiyel bir yavaşlamanın sinyalini verdi.

Mortgage kredisi veren Halifax’ın yakından takip edilen endeksine göre konut fiyatları, %0,1 ile Haziran 2021’den bu yana ilk düşüşünü yaşadı. Ortalama fiyat, bir önceki ay gördüğü zirveden 465 sterlin düşerek 293.221 sterline indi.

Bu arada yıllık enflasyon %12,5’ten %11,8’e hafif bir düşüş gösterdi.

Halifax Genel Müdürü Russell Galley, yaptığı açıklamada “Tek bir ay için çok fazla yorum yapmamamız gerekse de özellikle sadece kısmi bir düşüş olduğu için bir süredir yıllık konut fiyatı artışında bir yavaşlama bekleniyordu.” dedi.

“Konut piyasasının öncü göstergeleri son zamanlarda faaliyetlerde bir gerileme olduğunu gösterirken olağanüstü yüksek konut fiyatı-gelir oranları karşısında artan borçlanma maliyetleri de hanehalkı bütçesi üzerindeki baskıyı artırıyor.”

Galley pandemi döneminin tasarrufları, insanların evlerini kullanma biçimlerindeki değişiklikler ve yatırım talebi de dahil olmak üzere konut piyasalarını canlandıran son faktörlerin belirgin olmaya devam etmesiyle, fiyatların geçen yılın bu zamanına göre 30.000 sterlinden fazla artmış olduğunu belirtti.

Ancak bu olumlu etkenlerin, yerini daha fazla faiz artışına ve hayat pahalılığı baskılarına bırakacağını ve böylece yıllık konut fiyatı enflasyonundaki yavaşlamanın, “en olası senaryo” haline geleceğini öngördü.

Cuma günü açıklanan bu veriler öncesinde İngiltere Merkez Bankası, çok yükselen enflasyonu düşürmek amacıyla temel yeniden finansman oranını 50 baz puan artırarak yaklaşık otuz yılın en büyük artışını gerçekleştirdi. BoE, bu hamlenin gerekçesi olarak %9,4 ile son 30 yılın en yüksek seviyesinde bulunan İngiltere’nin tüketici fiyatlarının, dördüncü çeyrekte %13’ün üzerine çıkacağını öngören yeni bir tahmini gösterdi.