İngiltere’de konut piyasası bir yıl sonra ilk defa yavaşlama gösterdi

Investing.com – İngiltere’de konut fiyatları bir yıl sonra ilk defa yavaşladı. Bugün açıklanan konut fiyat endeksi Temmuz’da %0,1 artış gösterdi. Bu oran Temmuz 2021’deki düşüş sonrası başlayan rallideki en yavaş artış oldu.

Pandemide sosyal yaşam tarzının değişmesi ve artan talep dünyada konut fiyatlarını artmasına neden oldu. Tedarikte yaşanan aksaklıklar ve arz eksikliğiyle sektör malzemelerindeki fiyatların rekor yükselişler göstermesi de fiyatları katladı. Avrupa’nın en yüksek konut fiyatlarına sahip yerlerinden olan İngiltere’de konut fiyat endeksi bu yılın Mart ayında yıllık %14,3 oranında artarak 2004 yılı sonrası en yüksek seviyeye çıktı. Mart ayında 18 yılın zirvesinin görülmesinin ardından yıllık bazda düşüşe geçen endeks, Temmuz’da %11 oldu.

Konut fiyatlarının son aylarda düşüşe geçmesinde enflasyona bağlı alım gücünün giderek azalması ve faizlerdeki artış etkili oluyor. İngiltere Merkez Bankası, pandemi sürecinde %0,10’a düşürdüğü politika faizini Aralık ayında yükseltmeye başladı ve gerçekleşen 5 toplantıda %1,25 seviyesine çıkardı. Bu hafta yapılacak Ağustos ayı toplantısında kurulun faizi 50 baz puan artırarak %1,75’e yükseltmesi bekleniyor.

Yazar: Necdet Erginsoy