İşte Bu Hafta SHIB, Bitcoin ve Altcoinleri Etkileyecek 5 Şey!

Bitcoin (BTC), Amerika Birleşik Devletleri’nde yukarı yönlü hoş bir mola ile başka bir önemli makro haftasına giriyor. Haftalık kapanış civarında artık tanıdık bir kırılmadan kaçındıktan sonra, BTC/USD 8 Ağustos’ta iki ay boyunca yerinde bir kez daha dirençle mücadele etmek için yükseldi. Peki, BTC fiyat hareketi ve altcoin’ler için sırada neler var? İşte önümüzdeki hafta için beş ana faktör…

Bitcoin, önemli ayı piyasası desteğinin 2. haftasını kapattı

Son haftalardan farklı olarak Bitcoin, 7 Ağustos haftalık kapanışta yatırımcıların rahat bir nefes almasına izin verdi. Mum kapanışında veya hemen sonrasında düşüşe geçmek yerine BTC/USD bunun yerine kazanmaya başladı. Bu kazançlara, neredeyse 500 doların eklendiğini gören etkileyici bir saatlik mum dahil.

Pin

Veriler Bitcoin’in Haziran ayından bu yana en yüksek haftalık mum kapanışını oluşturduğunu söylüyor. Buna ek olarak, BTC’nin fiyatı, arka arkaya iki kapanışta kilit 200 haftalık hareketli ortalamasını (MA) savundu ve bu trend çizgisinin şimdi destek oluşturma olasılığını güçlendirdi. Bu, hafta boyunca yapılan çok sayıda yeniden teste rağmen, 200 haftalık MA 22.900 dolar civarında oturuyor. Twitter’daki popüler ticaret hesabı TraderSZ için bu, “büyük şiddetli bir hareket” biçimini alacak ve sonunda terse dönecektir.

Bu arada, iki üstel hareketli ortalamayı (EMA) yöneten ayrı verileri analiz eden ticaret kaynağı Stockmoney Lizards, Bitcoin için halihazırda tamamlanmış bir makro dip kaydettiği düşüncesine katıldı.

Düşen emtialarla karmaşıklaşan ABD enflasyon tablosu

Temmuz ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamları radarı vurdukça, ABD enflasyonu 10 Ağustos’ta kripto ve ötesindeki tartışma konularının başında gelecek. Program, her yerde risk varlık tüccarlarının zihinlerine zaten yerleşmiş durumda – kendi başlarına belirli bir eğilimin göstergesi olmasa da, TÜFE yayınlarına olay öncesinde, sırasında ve sonrasında piyasa oynaklığı güvenilir bir şekilde eşlik ediyor. Ancak bu sefer herkesin ağzındaki soru, enflasyonun zirve yapıp yapmadığı.

Pin

Emtialardaki düşüş, trendi enflasyonun buradan düşeceğini önermek için bir temel olarak kullanılıyor. Bu da, Tesla CEO’su Elon Musk’ın iyimserliği için önemli bir neden. Tesla’nın geçen haftaki Yıllık Hissedarlar Toplantısı sırasında, “Bu açıkça değişebilir, ancak eğilim düştü, bu da en yüksek enflasyonu geçtiğimizi gösteriyor” dedi. Aylarca süren kilit faiz oranlarının ardından, ABD Merkez Bankası (FED) Eylül ayına kadar ek para politikası hamleleri hakkında bir karar vermeyecek. Daha geniş anlamda, yorumcular, istenmeyen yan etkiler olmadan faiz oranlarını daha fazla artıramayacaklarını ileri sürüyorlar.

Eski Bitcoin yatırımcıları, BTC’lerini tutuyor

On chain izleme kaynaklarına göre, aylarca süren düşüşlerin ardından, BTC fiyat hareketindeki son artışlar, alıcıları hareketsiz bırakıyor. Bu olağandışı bir şey olmasa da, daha fazla kazanımın girmesi durumunda uzun vadeli sahiplerinin kararlılığının nasıl test edileceğini görmek ilginç olmaya devam ediyor. Bu haftaki otomatik güncellemelerde, Glassnode, son 24 saat içinde aktif olan BTC arzının miktarının ortalama olarak düştüğünü söyledi. Potansiyel olarak fiyat hareketlerine anında tepki vermediğini yansıttığını belirtti.

Aynı şekilde, işlem hacminin yedi günlük MA’sı, 1 Ağustos’tan önceki en düşük seviyelerini geçerek, gün içinde kendi başına bir ayın en düşük seviyelerine ulaştı. Daha yüksek zaman dilimlerinde, eğilim de gözle görülür şekilde “pragmatizme” doğru kayıyor. BTC arzının üç yıl veya daha uzun süredir cüzdanında hareketsiz kalan kısmı artmaya devam etti. Gün içinde tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yüzde 38.426’ya ulaştı.

Pin

Değişiklikler, belirli süreler boyunca BTC arzının ne kadarının hareketsiz kaldığına dair bir genel bakış sağlayan HODL Dalgaları metriğinde daha kolay görüntülenebilir. 2022, bir ila iki yıl arasında sabit duran coinlerde belirgin bir artış görüldüğünü gösteriyor.

Pin

Coinbase emir defteri “ölü”

Hodling konusunda, mevcut koşullar, kripto varlıkları satın almaya yönelik çok az gerçek ilginin ortasında, borsalar için kesinlikle cansız görünüyor. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock, geçen hafta ABD borsası Coinbase ile bir ortaklık duyurusunda bulunurken, bir yorumcu, bu yaz bireysel satış ilgisi olmadığı için sipariş defterinin “ölü” kaldığını söylüyor.

Zincir üstü izleme kaynağı Material Indicators tarafından sağlanan Binance emir defterinden elde edilen veriler, benzer şekilde, 24.000 doların çok üzerinde faaliyetlerdeki boşlukları vurgulamaktadır. Ancak bu, spot fiyat işlem aralığında yukarı ve aşağı hareket ettikçe hızla değişebilir.

Pin

Piyasa hissiyatı, fiyat diplerini işaretliyor

Ayı piyasası rallisi söz konusu olduğunda, duyarlılık verileri, gerçek dibin gerçekten içeride olup olmadığına dair olası bir ipucu sunabilir. Araştırma firması Santiment ve makro analist Alex Krueger tarafından belirtildiği gibi, Bitcoin ayı piyasalarına olan ana akım ilgi, aslında makro varlık fiyatlarının dip seviyelerinden önce değil, hemen sonra zirve yapma eğilimindedir.

Kruger, Mart 2020 olaylarını S&P 500’de 2009 ile karşılaştırırken, Santiment, BTC fiyat tabanları etrafında Bitcoin ile ilgili sosyal medya içeriğine dikkat çekti. Duyarlılık göstergesine göre, Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, bu arada, destek, piyasanın Temmuz ortasından bu yana bulunmayan “aşırı korku” bölgesinin üzerine çıkıyor.

Pin

Endeks, 8 Ağustos’ta 30/100 olarak ölçüyor, önceki güne kıyasla hareketsiz ve genel piyasa havası olan “korku”yu temsil ediyor. “Aşırı korku”, 25’ten az bir puana karşılık gelir.

Pin