İşte İzleme Listenizde Olması Gereken 3 Altcoin!

Stablecoin’ler belirli bir değere sabitlenirken, stablecoin’i kolaylaştıran kripto para projeleri genellikle dalgalanan fiyatlara sahip ikincil bir token içerir. Bu altcoin projeleri, verim çiftçiliği ve yatırımlarından bileşik faiz alarak, kripto piyasasının oynaklığından yararlanmak isteyen DeFi yatırımcıları arasında popüler. Kripto uzmanı Mark Arguinbaev, 2022’de izlemeye değer en iyi üç stablecoin projesini ele alıyor.

Listedeki ilk altcoin projesi USDD

USDD, Tron ağındaki önde gelen stablecoin’lerden biri. TRON, Ethereum, BNB ve diğer ağlarda dolaşan, zincirleme agnostik, aşırı teminatlı merkezi olmayan bir stablecoin. Stablecoin, Tron’un en popüler kripto parası TRC20-USDT’ye benziyor. Ayrıca, çeşitli Blockchain’lerde stabil varlık alışverişi için uygun fiyatlı ve hızlı bir deneyim imkanı sağlıyor.

USDD protokolü, kripto para piyasasına herhangi bir merkezi otoriteden bağımsız, merkezi olmayan, donmayan ve kurcalamaya dayanıklı bir sistem sağlıyor. Her kripto para için %130’un üzerinde güvence altına alınmış aşırı teminatlı güvenliğe sahip. Bu, verilen her 1 ABD Doları USDD için, ağda diğer dijital varlıklarda %130’un üzerinde bir değerin güvence altına alındığı anlamına geliyor. Ayrıca, yazı sırasında USDD’nin teminat oranı %318 gibi oldukça yüksek bir seviyede!

Pin

Aşırı teminatlı stablecoin’ler, özellikle Terra USD (UST) çöküşünden sonra kriptoda popüler bir trend. Dijital varlıklarda fazla miktarda stablecoin’leri güvence altına almak, yeni bulunan yatırımcıya ve kullanıcıya, kripto piyasalarının yüksek oynaklığı sırasında bile varlığın sabit kalacağına dair güven sağlıyor.

İkinci sıradaki proje Frax

Frax ilk kısmen teminatlı ve kısmen algoritmik stablecoin. Terra çöküşünden sonra, tamamen algoritmik stablecoin’ler toplulukta kötü bir itibar kazandı. Bununla birlikte, Frax bir sabitleyici için hem teminatlı olmayı hem de algoritmik spektrumunu benimsiyor. Frax’ın tasarımı, projenin yüksek düzeyde ölçeklenebilir ve istikrarlı, on-chain bir dijital varlık sağlamasına olanak tanıyor. Ağı, Frax (FRAX) stablecoin ve Frax Shares (FXS) yardımcı program token’lerinden oluşuyor. Frax Shares, kullanıcıların bahis oynayabileceği ve yatırım yapabileceği değişken bir fiyata sahip.

Pin

Kullanıcıların, FXS tokenleri oluşturmak ve özel güçlendirmeler, ek yönetim hakları kazanmak ve kar yaratmak için FXS tokenlerini stake etmeleri mümkün. FXS’nin bir başka faydası da ABD Doları enflasyonuna karşı korunma yeteneği. Bu da onu ABD ekonomisinin düşmeye devam edeceğine inananlar için popüler bir seçenek haline getiriyor. Bu arada, geçen ay boyunca, Frax Hisseleri önemli bir fiyat artışı gördü. 4,8 dolardan şu anda 7,15 dolara yükseldi. Altcoin fiyatı, 30 gün içinde neredeyse iki katına çıktı!

Son altcoin projesi Helio

Helio, BNB Blockchain’deki nispeten yeni bir stablecoin. Proje, aşırı teminatlı stablecoin HAY ve yardımcı varlık HELIO’dan oluşan çift tokenli bir ekosisteme sahip. BNB, devrim niteliğindeki stablecoin’i destekliyor.  HAY, dolara sabit ve aşırı teminatla maksimum güvenlik sağlayan bir stablecoin. Altcoin, varlıkların aşırı teminatlı olarak sabitlenmesini sağlayan USDD’ye benziyor. Kullanıcıların platformda token ödünç almalarını ve verim çiftçiliği yapmalarını sağlayan ek bir özelliğe sahip.

Pin

Helio, BNB ekosisteminde yeni bir DeFi ve stablecoin altyapısı oluşturmak istiyor. Düşük işlem ücretleri ve EVM uyumlu bir Blockchain’i var. Ayrıca, Proof-Of-Stake-Authority (PoSA) konsensüs modeli sağlayan yeni bir DeF’ye sahip.  İleriye dönük ek özellikler ile açık kaynaklı, merkezi olmayan ve izinsiz bir platform sağlıyor. Helio henüz main-net’de piyasaya sürülmedi. Bu da kullanıcıların henüz tokenleri satın alamayacağı anlamına geliyor. Bu, HAY ve HELIO’yu Ağustos 2022’de izlemeye değer bir stablecoin projesi yapıyor.