İstihdam verisi, Sinema’nın IRA desteği, Hindistan faiz artırımı – Piyasalarda neler oluyor?

Yazar – Geoffrey Smith

Investing.com – ABD’nin Temmuz ayında tarım dışında 250,000 yeni istihdam yaratmış olması bekleniyor – Kasım ayından bu yana en düşük olsa da tarihsel ölçütlere göre iyi bir rakam. Demokratlar, Senatör Kyrsten Sinema’nın etkisiyle vergi planlarını daraltıyor. Warner Bros Discovery ücretsiz, reklam destekli yayın akışına geçeceğini duyurmasının ardından düşüşe geçti. Hindistan, faiz oranlarını beklenenden daha fazla artırırken petrol son yedi ayın en düşük seviyesine geriledi.

İşte 5 Ağustos Cuma günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. İstihdam verileri

ABD işgücü piyasasının sağlığını ve karşılaştığı zorlukları takip eden Temmuz ayı haftalık istihdam raporu TSİ 15.30’da açıklanacak.

Analistler tarım dışı istihdamın ay ortasına kadar 250,000 artmış olmasını bekliyor. Bu, Kasım ayından bu yana en yavaş işe alım seviyesi olacak ve bu yılın başlarında iş gücü piyasasındaki canlılığa göre – nispeten hafif olsa da – yavaşlamanın devam ettiği anlamına gelecek.

Mevcut enflasyon dinamikleri, ortalama saatlik kazançlarda art arda görülen artışın yanı sıra katılım oranına da dikkat çekecek. Uber’in (NYSE:UBER) bu hafta başında açıkladığı kazanç raporu, ekonomideki soğuma ve pandemi dönemindeki tasarrufun bitmesi ile insanların iş gücü piyasasına geri dönmek zorunda kaldığına dair güçlü ipuçları verdi.

2. Sinema’nın IRA’yı destekleyeceği bildirildi

Demokrat Senatör Kyrsten Sinema, bugünden Kasım ayındaki ara seçimlere kadar ABD’nin en önemli ekonomik mevzuatı olacak “Enflasyonu Düşürme Yasası” (IRA) konusunda partisinden önemli bir taviz kopardı.

The Wall Street Journal’ın haberine göre Demokratlar, büyük ve kârlı şirketlere uygulanacak %15’lik asgari verginin kalemlerini azaltacak ve başarı primi gelirleri için önerilen vergi artışından vazgeçerek bundan en çok kâr sağlayan özel sermaye sektörüne bir zafer daha kazandırmış olacak.

Gazete, bu şekilde kaybedilen gelirleri yerine koymak için ve federal bütçe açığını 300 milyar dolar azaltma hedefiyle, partinin yasaya, hisse senedi geri alımları için %1 vergi uygulaması ekleyeceğini söyledi.

IRA’nın Demokratların iklim ve sağlık alanındaki projelerinin çoğunu finanse etmesi amaçlanıyor.

3. Hisse senetleri bekleme modunda; WBD ücretsiz yayın planıyla düşüşe geçti

ABD borsaları, Fed’in bir sonraki faiz artırımının büyüklüğü üzerinde büyük bir etkiye sahip olacak istihdam raporu öncesinde bekleme modunda açılacak.

Dow Jones vadeli işlemleri 24 puan artarken S&P 500 vadeli işlemleri benzer miktarda ve Nasdaq 100 vadeli işlemleri %0,2 oranında azaldı.

İlgi çekebilecek hisseler arasında CEO David Zaslav’ın, yayın hizmetinin ücretsiz, reklam destekli bir versiyonunu çıkarmayı düşündüğünü söylemesinin ardından piyasa öncesinde %10 düşen Warner Bros Discovery (NASDAQ:WBD) yer alıyor. Piyasalar, yeni spin-off’un gelir ve kâr üzerindeki etkilerini beğenmedi.

Öte yandan kazanç sezonu son düzlüğe giriyor olsa da Canopy Growth (NASDAQ:CGC), DraftKings (NASDAQ:DKNG), Fluor (NYSE:FLR) ve Wabtec (NYSE:WAB) gibi isimlerin raporları gelecek. Ayrıca Perşembe günü paylaştığı kazanç güncellemesinde kâr tahminlerini kaçırmasına rağmen piyasa öncesinde %3 yükselen EOG Resources (NYSE:EOG) da ilgi çekici olabilir. Deutsche Post (ETR:DPWGn) ve London Stock Exchange Group (LON:LSEG) beklenenden daha iyi kazanç paylaşmalarının ardından sert bir şekilde yükseldi.

4. Hindistan’da faiz artışı beklentileri aştı; Avrupa’da sanayi Haziran ayında toparlandı

Küresel para politikası sıkılaştırma döngüsü, Hindistan‘ın temel faiz oranını 50 baz puan artırarak %5,4’e yükseltmesiyle devam etti. Tüm yıl boyunca olduğu gibi artış miktarı birçok kişi için sürpriz oldu.

Analistler yine de enflasyon baskılarının hafiflediğine dair işaretler göz önüne alındığında sonraki artırımların daha ılımlı olmasını beklediklerini söyledi. Özellikle gıda fiyatları son haftalarda geriledi ve BM gıda fiyatları endeksi Temmuz ayında üst üste beşinci ay düşüş yaşadı.

Hindistan bu yıl dünyanın en büyük beşinci ekonomisi olarak İngiltere’yi geçmeye hazırlanıyor. İngiltere Merkez Bankasının Perşembe günü açıkladığı ve 20 yıldan fazla bir süredir en büyük faiz artırımı kararını içeren son tahmin güncellemesine göre İngiltere %13 enflasyon ve beş çeyrek üst üste ekonomik daralmayla karşı karşıya. Kredi kuruluşu Halifax tarafından yapılan bir ankete göre on yıllar boyunca yerçekimine meydan okumasıyla ünlü İngiltere konut fiyatları, Temmuz ayında düştü.

Avrupa’nın diğer bölgelerinde ise sanayi üretimi, Haziran ayında Almanya, Fransa ve İspanya‘da beklenenden daha iyi bir performans gösterirken İtalya‘da geriledi.

5. Petrol riskten kaçışla yedi ayın en düşük seviyesini gördü; İran nükleer görüşmeleri yeniden başlayacak

Ham petrol fiyatları yedi ayın en düşük seviyesini gördükten sonra bir nebze toparlandı ancak New York’ta sabah saatlerinde hâlâ 90 doların altında işlem görüyordu.

İngiltere Merkez Bankasının kıyamet mesajı, küresel piyasalarda daha geniş bir riskten kaçış anını tetiklemiş ve özellikle çok sayıda petrol boğasının görünürde teslim olmasına yol açmıştı. CFTC verileri bu satışta nasıl pozisyon alındığına ışık tutabilir.

İran’a yönelik yaptırımların kaldırılması ile sonuçlanabilecek nükleer anlaşma müzakerelerinin yeniden başlaması bekleniyor. Ancak neşeli sohbetlerin aksine gerçek bir ilerleme kaydedilmesi zor görünüyor.

ABD ham petrol vadeli işlemleri 88,75 dolar seviyesinde işlem görürken Brent %0,2 artışla 94,33 dolara yükseldi.