JD Sports’un yeni CEO’su Régis Schultz olacak

Yazar – Scott Kanowsky 

Investing.com – Londra borsasında işlem gören JD Sports Fashion PLC (LON:JD), yeni CEO’su olarak Régis Schultz’u göreve getireceğini söyledikten sonra Salı günü değer kaybetti.

Açıklamaya göre Schultz şirkete Eylül ayında katılacak, o zaman CEO Kath Smith görevlerini devrederek bağımsız kıdemli direktör olarak eski rolüne devam edecek.

Firmaya katılmadan önce Schultz, Monoprix’te CEO olarak görev alıyordu. Orada Amazon (NASDAQ:AMZN) ve Ocado (LON:OCDO) ile ortaklıklara imza attı.

Schultz halihazırda 2019’dan beri çalıştığı Al-Futtaim Group’da perakende bölümünün başkanı. Dubai merkezli holding Orta Doğu, Asya ve Kuzey Afrika’da Zara ve Ikea gibi popüler mağazaları yönetiyor.

JD Sports’ta bağımsız yönetim kurulu başkanı Andrew Higginson, “Kendisi, tüm perakende formatlarında çok deneyimi olan bir perakendeci. Ayrıca birçok görevinde dijitalleştirme yolu ile dönüşümsel değişimler sağladı.” dedi.

Bu karar öncesinde JD Sports, hafta başlarında Footasylum spor mağazasını Alman yatırımcı firması Aurelius’a, 2019 yılındaki 90,1 milyon sterlinlik alımına kıyasla büyük bir zararla sattı. Bu anlaşma ile Footasylum’un ilk satın alınmasıyla ilgili olarak sonunda JD Sports’ başkanının devrilmesine yol açan skandala bir son verilmiş oldu.